یک مذاکره کننده غربی: به‌زودی به توافق دست خواهیم یافت

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي

یکی از اعضای تیم‌های مذاکره کننده کشورهای غربی در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک با اعلام این که هنوز توافق جامع حاضر نیست گفت: اما به‌زودی طرف‌ها به یک توافق جامع دست خواهند یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکی از دیپلمات‌های مذاکره کننده کشورهای غربی با تاکید بر این که هم‌اکنون هیچ دلیلی برای به عقب انداختن دستیابی به توافق وجود ندارد گفت: توافق جامع در برنامه هسته‌ای ایران در حال حاضر آماده نیست.

او در پاسخ به این سوال که آیا طرف‌ها در روز 12 جولای به یک توافق جامع دست خواهند یافت نیز اظهار کرد: هم اکنون توافق آماده نیست اما به احتمال زیاد به زودی توافقی جامع حاصل خواهد شد و هیچ دلیلی برای به عقب انداختن این امر وجود ندارد.

هم‌چنین یک دیپلمات ایرانی نیز در گفت‌وگو با این خبرگزاری روسی با اعلام این که توافق هنوز آماده نیست تصریح کرد که کشورهای 1+5 و ایران تلاش می‌کنند که تا 12 جولای به توافق جامع دست یابند.

وی افزود: مذاکرات با شکست روبه‌رو نشده است و هم‌اکنون طرف‌های مذاکره کننده در حال کار بر روی متن توافق هستند.

او در پاسخ به این سوال که آیا هم اکنون توافق آماده است نیز گفت: البته نه. اما مذاکره‌کنندگان به سختی در تلاشند و سعی دارند که تا 12 جولای یا حداکثر روز دوشنبه به توافق جامع در مورد برنامه هسته‌ای ایران دست یابند.

این منبع ایرانی افزود:‌ متن توافق جامع هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی شامل 100 صفحه خواهد شد که دربردارنده مسایل قانونی و فنی است.

او هم‌چنین گفت که شانس دستیابی به توافق جامع هسته‌ای میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 بسیار بالاست و طرف‌ها هم اکنون در حال حل دو یا سه اختلاف باقی مانده هستند.

این منبع ادامه داد: هم اکنون بسیار به توافق نزدیک هستیم و امکان حصول توافق بسیار بالاست اما هیچ‌کس به طور قطع نمی‌تواند زمان دقیق آن را اعلام کند چرا که هریک از 6 قدرت جهانی خواستار اعمال نظر خود در متن توافق هستند.

ایران و 6 قدرت جهانی هم اکنون در تلاشند تا به یک توافق جهانی بلندمدت در مورد برنامه هسته‌ای ایران تا ضرب الاجل تعیین شده در روز دوشنبه 13 جولای دست یابند.

انتهای پیام

کد N885760