رضایی در پاسخ به مهر اعلام کرد:

اوباما سنگ بزرگی به چاه انداخته/هماهنگی از میز مذاکره تا تهران

سیاسی

دبیر مجمع تشیخص مصلحت نظام با بیان اینکه اوباما در رابطه با پرونده هسته ای ایران سنگ بزرگی را به چاه انداخته است، گفت: نگرانم که حل و فصل بخش هایی از این پرونده برای بعد از اوباما باقی بماند.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی در حاشیه جلسه هفتگی امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جمع خبرنگاران با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و غرب و کارشکنی اخیر آمریکایی ها در جریان مذاکرات، اظهار داشت: آمریکایی ها هیچ راهی جز مذاکره با ایران ندارند؛ چون راه های دیگر مثل حمله نظامی و تشدید تحریم ها ناکارآمد است و خود اوباما نیز اذعان کرده است که نمی توانیم به ایران حمله کنیم و تشدید تحریم ها نیز بی فایده است.

وی با بیان اینکه همه دنیا موافق مذاکره و توافق با ایران هستند، تاکید کرد: آمریکایی ها سنگ اندازی نکنند؛ سران کشورهای اروپایی در جلسات خصوصی می گویند که ما از این زیاده خواهی های آمریکا ضرر می کنیم و روسیه و چین نیز همین نگرانی را دارند، لذا مذاکره با ۱+۵ تقریبا به نتیجه رسیده؛ اما آمریکایی ها نمی گذارند و به دنبال امتیازگیری بیشتر از ملت ایران هستند و به امتیازاتی که جمهوری اسلامی قبول کرده به آنها بدهد قانع نیستند.

دبیر مجمع تشیخص مصلحت نظام در پاسخ به خبرنگاری درباره ضرورت یا عدم ضرورت تصویب توافق نهایی در مجلس و شورای عالی امنیت ملی، تصریح کرد: این مسئله به مجمع ارتباطی ندارد و در حوزه وظایف مقام معظم رهبری، دولت و شورای عالی امنیت ملی که دارند کار می کنند و از میز مذاکره تا تهران و شورای امنیت و خدمت رهبری، مرتب گزارش ها ارائه می شود.

پرونده هسته ای ایران سنگین تر از توان تصمیم گیری اوباما است

رضایی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه صرف نظر از علت کارشکنی های آمریکا پیش بینی شما از سرنوشت مذاکرات در دو روز آینده چیست، گفت: آقای اوباما دارای یک ظرفیت سیاسی معینی است و این پرونده خیلی سنگین تر از توان تصمیم گیری اوست؛ بعید می دانم که اوباما بتواند همه این پرونده را بردارد و حل و فصل کند.

وی در توضیح این مسئله افزود: نگرانم که بخش هایی از این پرونده بماند و اوباما نتواند این مشکل را که خودش درست کرده حل کند؛ جورج بوش با اینکه از اوباما افراطی تر بود، اما جز یک یا دو قطعنامه ضعیف کار دیگری نکرد، اما تصویب قطعنامه های سنگینی در شورای امنیت، در زمان اوباما صورت گرفت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اوباما سنگ بزرگی را در چاه انداخت و خودش هم به سختی دارد تلاش می کند تا آن را دربیاورد، لذا نگرانم که بخش هایی از مسئله در آینده باقی بماند.

جمهوری اسلامی در یمن دخالت مستقیم ندارد

رضایی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره هفته همبستگی ملت ایران با مردم یمن و برنامه های نظام جهوری اسلامی برای کمک به کشور یمن، اظهار داشت: جمهوری اسلامی در رابطه با یمن هیچ دخالت مستقیمی ندارد اما حمایت های سیاسی، تبلیغاتی و کمک های انسانی را همچنان دنبال می کنیم.

وی ادامه داد: یک سیاست استعماری و محدودیت شدید علیه ملت یمن در حال جریان است که اخبار جنایت های آل سعود را منتشر نمی کنند؛ رسانه های ایران چه در داخل و چه در خارج از کشور، می توانند این کار را انجام دهند.

رضایی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از کنفرانس های سیاسی از جمله کنفرانس های غیر متعهد ها نقش موثری دارد و از این ظرفیت برای کمک به مردم یمن استفاده می کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برخی جنایت های آل سعود در یمن خاطرنشان کرد: در حال حاضر مردم یمن کمبود آب و غذا دارند و هواپیماهای سعودی حتی مخازن آب را نیز هدف قرار می دهند و اخیرا به مساجد هم حمله می کنند و این همان ایده اسرائیلی است که دنبال می کنند.

ادامه دارد...