نخست‌وزیر ترکیه از دوشنبه مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی را آغاز می‌کند

تركيه

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد، مذاکرات رسمی خود با رهبر حزب مردم جمهوری خواه جهت تشکیل دولت ائتلافی را از 13 ژوئیه (دوشنبه) آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه پیش از سفرش به بوسنی در این باره گفت: ما برنامه داریم تا روز دوشنبه با کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری خواه، روز سه شنبه با حرکت ملی‌گرا و روز چهارشنبه با حزب دموکراتیک خلق دیدار و گفت‌وگو کنیم.

این بیانیه یک روز پس از اعطای رسمی حکم تشکیل دولت از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به نخست وزیر اعلام شد.

در همین حال قلیچدار اوغلو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، قرار است 13 ژوئیه در مرکز حزبش با نخست وزیر دیدار کند.

داوود اوغلو در ادامه اظهاراتش عنوان کرد، تا زمانی که رویکردهای آرام و حسابگرانه‌ای در خصوص تشکیل دولت ائتلافی وجود داشته باشد و تا زمانی که از رفتارها و واکنش‌های احساسی خودداری شود من به تشکیل دولت ائتلافی با ثبات معتقدم و آن را حفظ می‌کنم.

نخست وزیر ترکیه و حزبش 45 روز فرصت دارند تا با سایر احزاب پیروز در انتخابات هفتم ژوئن دولت ائتلافی تشکیل دهند. حزب عدالت و توسعه او اکنون باید با یکی از سه حزب دیگر پارلمان ائتلاف تشکیل دهد و اگر نتواند انتخابات زود هنگام برگزار خواهد شد.

نخست وزیر ترکیه در ادامه گفت: ما با اعضای حزب مشورت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که تشکیل ائتلاف با احزاب مردم جمهوری خواه و حرکت ملی گرا متحمل‌ است با این حال ما باز هم با هر سه حزب مذاکره می‌کنیم اما تمرکزمان بر روی این دو حزب است.

وی در واکنشی به اظهارات اخیر قلیچدار اوغلو نسبت به حضورش در مراکز عمومی با وجود اینکه رئیس دولت موقت است تاکید کرد که در هیچ مراسم غیرضروری‌ حضور نیافته است.

انتهای پیام

کد N885130