رهبران قبرس خواهان صلح براساس اصول اتحادیه اروپا هستند

قبرس

سران هر دو قسمت قبرس پس از مذاکرات‌شان اعلام کردند، هرگونه توافق صلحی با میانجی‌گری سازمان ملل میان طرفین درگیر براساس اصول اتحادیه اروپا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "نیکوس آناستازیادس"، رئیس‌جمهوری قبرس یونانی‌نشین و "مصطفی آکینجی" همتای قسمت ترک‌نشین‌اش برای ششمین بار در منطقه حائل سازمان ملل در نیکوزیا و با حضور نماینده این سازمان دیدار کردند.

نماینده سازمان ملل با انتشار بیانیه ای به نیابت از سران قبرس اعلام کرد: رهبران قبرس بر اهمیت اصول و ارزش‌هایی که اتحادیه اروپا براساس آنها شکل گرفته، تاکید دارند. سران این کشور از تعهد اتحادیه اروپا برای کمک به دستیابی به یک توافق جامع استقبال می‌کنند.

پیوستن قبرس تقسیم شده به اتحادیه اروپا در سال 2004 و پس از شکست در برنامه صلح این کشور اعلام شد. اما به دلیل درگیری‌های بین دو کشور این تنها قبرس یونانی‌نشین بود که عضویتش در اتحادیه اروپا پذیرفته شد.

در همین حال انتظار می رود ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در روزهای آینده برای گفت‌وگو با سران هر دو قسمت قبرس به این جزیره سفر کند.

نماینده سازمان ملل درباره سفر یونکر به قبرس اظهار کرد: ماموریت یونکر در این سفر فراهم کردن فرصتی مناسب برای تایید بیشتر بر آمادگی اتحادیه اروپا جهت همکاری با روند صلح تحت رهبری سازمان ملل است.

آناستازیادس و آکینجی در دیدار اخیر خود همچنین درباره ابعاد اقتصادی قبرس متحد مذاکره کردند.

بسیاری معتقدند همکاری مناسب بین سران دو قسمت قبرس می‌تواند در مذاکراتی که قرار است از 27 ژوئیه مجددا از سر گرفته شود فضای مناسبی را برای دستیابی به توافقی جامع فراهم کند.

انتهای پیام

کد N885010