ادامه عملیات ارتش عراق در الانبار و به تاخیر افتادن آزادسازی موصل

سیاسی

همزمان با ادامه عملیات هوایی و موشکی ارتش عراق علیه داعش در شهر فلوجه و تلاش بغداد برای اجرای طرح‌های جدی‌تر جهت پاکسازی استان الانبار، یک مسوول عراقی از به تاخیر افتادن عملیات آزادسازی موصل به دلیل تاخیر در رسیدن محموله‌های سلاح به دست دولت عراق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت المسله، نیروهای عراقی اخیراً وارد درگیری‌ با تروریست‌های داعش در فلوجه شده‌اند و تلاش می‌کنند تا این شهر را که دومین شهر بزرگ استان الانبار عراق محسوب می‌شود، آزاد کنند، عذال الفهداوی، عضو شورای استانداری الانبار نیز در این باره گفت: ساکنان الانبار و عشایر عراقی آماده جنگ با داعش هستند اما با کمبود سلاح و تجهیزات مواجهند.

رافع الفهداوی، شیخ عشیره البوفهد نیز اعلام کرد که سقوط شهر رمادی به دلیل رهبران امنیتی به ویژه فرمانده "عملیات الانبار" و برخی رهبران دیگر بوده که دستور عقب‌نشینی داده بودند.

وی گفت: به رغم اتخاذ اقدامات جدید و جدی برای آزادسازی الانبار عدم مجازات کوتاهی‌کنندگان در سقوط شهر موصل و رمادی خلل بزرگی ایجاد می‌کند.

در همین راستا رائد شاکر جودت، رئیس پلیس فدرال عراق اعلام کرد که 150 داعشی که از ساکنان فلوجه بوده‌اند خود را تسلیم نیروهای پلیس کرده و از داعش جدا شده‌اند.

به گفته جودت نیروهای پلیس از این افراد تعهد گرفته‌اند که علیه داعش بجنگند و به نیروهای عراقی بپیوندند.

نیروهای عراقی و نیروهای مردمی در حال حاضر در ورودی‌های شهر فلوجه هستند و عملیات هوایی و موشکی نیروهای عراقی همچنان ادامه دارد.

همزمان با این تحولات در استان الانبار یک مسوول عراقی بلندپایه از به تاخیر افتادن عملیات آزادسازی موصل، مرکز استان نینوا خبر داد اما زمان آغاز عملیات را اعلام نکرد.

وی گفت: عملیات با نظارت آمریکا و کمی پس از دریافت سلاح‌های پیشرفته‌ای که آمریکا وعده آن را داده آغاز خواهد شد.

این مسوول عراقی اعلام کرد که محموله نخست سلاح طی روزهای آتی از مسکو می‌رسد و محموله‌های دیگر نیز از آمریکا، فرانسه و انگلیس به دست نیروهای عراقی خواهد رسید.

در همین راستا حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق با برت، مک گورک، معاون وزیر خارجه آمریکا و فرستاده باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار و درخصوص تحولات امنیتی و سیاسی عراق بحث و تبادل‌نظر کرد.

مک گورک پیروزی‌های نیروهای عراقی علیه داعش و تلاش‌های دولت عراق برای بازگرداندن آوارگان به مناطق خود در استان صلاح‌الدین و دیگر استان‌ها را ستود.

از سوی دیگر عبدالمهدی الکربلائی، نماینده آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کربلا تاکید کرد که منطقه و به ویژه کشورهای همجوار عراق باید اقدامات سرنوشت‌سازی را برای ممانعت از گسیل اعضای خارجی داعش به عراق اتخاذ کنید.

انتهای پیام

کد N884968