تایلند درخواست چین برای اخراج مسلمانان اویغور را "نپذیرفته" است

دولت تایلند با هدف کاهش انتقادهای بین‌المللی درباره تصمیم اخراج 100 مسلمان اویغور و بازگرداندن آنها به چین گفت که با درخواست پکن برای بازگرداندن تمام مهاجران اویغور مخالفت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اخراج اویغورها با محکومیت آمریکا و گروه‌های حقوق بشری رو به رو شد و همچنین اعتراضات خشونت آمیزی را در ترکیه به راه انداخت. بسیاری از ترک‌ها با مسلمانان اویغور احساس رابطه فرهنگی و مذهبی مشترک دارند. چین "برخی از دولت‌ها و نیروهای خارجی" را به تلاش برای بهره‌برداری از مساله اویغورها در راستای منافع خودشان متهم کرد و گفته است "همکاری نرمالی" با تایلند برای محدود کردن مهاجرت غیرقانونی دارد.

معاون سخنگوی دولت تایلند گفت که بانکوک براساس توافق‌ها و قوانین بین‌المللی عمل می‌کند و پیش از تصمیم گیری درباره مهاجران اویغور، تک به تک پرونده آنها را بررسی می‌کند.

وی افزود: اینگونه نیست که ما فورا پس از درخواست چین برای بازگرداندن آنها، دست به این اقدام زنیم. چین خواسته است تا تمام مسلمانان اویغور در تایلند بازگردانده شوند اما ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.

این سخنگو در ادامه گفت که تایلند تاکنون ملیت بیش از 170 اویغور را شهروند ترکیه تشخیص داده و طی ماه گذشته آنها را به ترکیه فرستاده است و حدود 100 تن هم به چین فرستاده شدند. 50 تن دیگر از مهاجران هم هنوز تعیین ملیت نشده‌اند. کمیسیونر عالی آوارگان سازمان ملل خطاب به چین تاکید کرد که آنها باید با اویغورها رفتار مناسبی داشته باشند، این دیده بان حقوق بشری مستقر در نیویورک روز جمعه گفت که زمانی که اویغورها به چین بازگردانده می‌شوند، با "بدرفتاری" مواجه می‌شوند.

سوفی ریچاردسون، مدیر دیده‌بان حقوق بشر در امور چین گفت: تایلند باید به وضوح مشخص کند که دیگر بیش از قوانین بین‌المللی را نقض نمی‌کند و اخراج و بازگرداندن اویغورها به چین را متوقف می‌کند.

با این حال سخنگوی وزارت ارجه چین به شدت مخالفت‌های بین‌المللی را به باد انتقاد گرفت. پکن اتهامات گروه‌هیا حققو بشری مبنی بر محدود کردن آزادی‌های مذهبی اویغورها را نمی‌پذیرد.

این سخنگوی چین گفت: ما متوجه شده‌ایم که برخی نیروها و دولت‌های خارجی از حقایق سوء استفاده کرده و مهاجران غیرقانونی را بدون هیچ دلیل ومردکی پناهنده نامیده‌اند. آنها به صورت غیر اخلاقی از همکاری نرمال چین و تایلند بر سر موضوع مهاجران غیرقانونی انتقاد کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N884840