کری: برخی از مسائل باقی مانده حل و فصل شد

سیاسی

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت برخی از مسائل و اختلافات باقی مانده بین ایران و گروه ۱+۵ در مذاکرات وین حل و فصل شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری به خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات هسته‌ای در وین گفت: در حال حاضر می توانیم بگوییم که در گفت و گوهای امروز پیشرفت هایی نسبت به قبل داشته ایم.

وی همچنین فضای مذاکرات را «بسیار سازنده» توصیف کرد.

در همین حال ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا نیز که برای سفری یک روزه به لیسبون پرتقال رفته بود، به وین بازگشت و در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: اکنون زمان بازگشت به کار است؛ به سختی مشغول کار هستیم تا به یک توافق خوب برسیم.

کاخ سفید نیز اعلام کرد که آمریکا و دیگر کشورهای مذاکره کننده با ایران تا هیچ گاه به اندازه امروز به توافق جامع هسته ای نزدیک نبوده اند.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در وین اتریش در حال مذاکره بر سر نگارش متن توافق جامع هسته ای بر مبنای راه حل های بدست آمده در مذاکرات ۱۳ فروردین لوزان سوئیس هستند.

امروز همچنین اعلام شد که دوره توافق موقت هسته ای بین ایران و قدرت های بزرگ با هدف تداوم مذاکرات جاری تا پایان روز دوشنبه ۲۲ تیرماه تمدید شده است.

همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از مذاکرات جاری هسته ای نوشت که دوره اقامت جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در وین برای مشارکت در مذاکرات هسته ای با ایران، بیشترین زمان حضور بی وقفه و مداوم یک مقام ارشد آمریکایی در مذاکرات بر سر یک موضوع مشخص ظرف چهار دهه گذشته بوده است.