تمدید مهلت مذاکرات هسته‌ای تا دوشنبه

مذاكرات ايران و گروه 1 5, توافق جامع هسته‌اي

در حالی که قرار بود ایران و 1+5 تا پایان روز جمعه مذاکرات درباره رسیدن به توافق جامع هسته‌ای را به پایان ببرند، شواهد حاکی از تمدید این مذاکرات تا روز دوشنبه (22 تیرماه) است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بنابر اعلام وزارت خارجه آمریکا برای دادن زمان بیش‌تر به مذاکرات توافق کوتاه مدت ژنو تا روز دوشنبه تمدید شد.

در این صورت تعلیق تحریم‌های آمریکا که در توافق 2013 ژنو میان ایران و کشورهای 1+5 آمده است تا روز دوشنبه (22 تیرماه) تمدید خواهد شد.

هم‌چنین یک مقام وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش نشود در این‌باره اعلام کرد: برای دادن زمان بیش‌تر به مذاکرات ما در حال انجام اقدامات قانونی و فنی لازم برای تمدید لغو تحریم‌هایی هستیم که در توافق کوتاه مدت ژنو ذکر شده بود.

هم‌چنین پیش‌تر اتحادیه اروپا نیز لغو تحریم‌ها علیه ایران را تا روز دوشنبه تمدید کرد. در بیانیه این اتحادیه آمده است: برای دادن زمان بیش‌تر به مذاکرات در جهت دستیابی به یک راه‌حل طولانی‌مدت در مورد برنامه هسته‌ای ایران اتحادیه اروپا لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران را تا 13 ژوییه (روز دوشنبه) تمدید می کند.

ایران و کشورهای 1+5 در حال انجام مذاکرات برای دستیابی به یک توافق جامع هسته‌ای در وین اتریش هستند که به دلیل باقی ماندن برخی اختلافات برای سومین‌بار ضرب الاجل آن تا روز دوشنبه 13 ژوییه تمدید شد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز صبح جمعه پس از مذاکره با همتای آمریکایی خود که به گفته منابع آمریکایی موگرینی نیز در این دیدار حضور داشته است در بالکن هتل ظاهر شد و در پاسخ به خبرنگاران که به او گفتند چرا پایین نمی‌آیید؟ گفت: من فقط برای هوا‌خوری چند دقیقه‌ای بیرون‌ آمدم.

ظریف در پاسخ به خبرنگاری ژاپنی که پرسید مذاکرات تا پایان هفته میلادی به طول می‌انجامد گفت: به نظر این طور است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر که پرسید امروز توافق می‌شود؟ گفت: بعید است.

انتهای پیام
کد N884499