اجلاس سازمان همکاری شانگهای؛

زمزمه بهبود روابط اسلام آباد-دهلی/ «مودی» به پاکستان می‌رود

سیاسی

نخست وزیر پاکستان در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای از همتای هندی خود دعوت کرد تا برای نخستین بار به اسلام آباد سفر کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، «نارندرا مودی» نخست وزیر هند به دعوت همتای پاکستانی خود «نواز شریف» برای شرکت در نشست منطقه ای که سال آینده در اسلام آباد برگزار خواهد شد، پاسخ مثبت داد. در صورتی که همه چیز طبق برنامه پیش برود، این نخستین سفر مودی به کشور همسایه – پاکستان- خواهد بود.

این خبر طی بیانیه مشترکی اعلام شد که پس از دیدار دو نخست وزیر در شهر «اوفا» در روسیه صادر شد.

لازم به ذکر است که مقامات رسمی هند، پیشتر با حضور مودی در اجلاس اتحادیه همکاری های منطقه ای جنوب آسیا مخالفت می کردند. این اجلاس معمولا با حضور ۸ کشور واقع در این منطقه برگزار می شود.

در بیانیه مشترکی که از سوی دو نخست وزیر صادر شد بر لزوم همکاری برای دستگیری عامل حادثه تروریستی سال ۲۰۰۸ بمبئی تاکید شد. گفته می شود که دولت اسلام آباد از استرداد این متهم به هند خودداری می کند.

از سوی دیگر، قرار شد که مشاورین امنیتی هر دو کشور در دهلی – پایتخت هند – با یکدیگر در زمینه مبارزه با تروریسم ملاقات کنند.

مودی و همتای پاکستانی وی در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای که در روسیه برگزار می شود، با یکدیگر دیدار داشتند. احتمال می رود عضویت دائم این دو کشور در سازمان مورد نظر به بحث گذاشته شود. این امر می تواند به بهبود روابط پر فراز و نشیب اسلام آباد - دهلی کمک کند. این دو قدرت هسته ای آسیا بر سر مالکیت منطقه مسلمان نشین کشمیر با یکدیگر اختلاف نظر داشته و همدیگر را به حمایت از تروریسم متهم می کنند.