آخرین اظهارات رسمی «سعود الفیصل» قبل از مرگش

تسنیم نوشت:

وزیر خارجه سابق سعودی در آخرین اظهارات رسمی خود قبل از مرگ، مدعی شده بود روسیه مسئول «مشکلات ملت سوریه است».
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «آسیا»، سعود الفیصل که پنجشنبه شب خبر مرگش اعلام شد، در آخرین اظهارات رسمی خود به عنوان وزیر خارجه عربستان سعودی، روسیه را مسئول مشکلات ملت سوریه معرفی کرده بود.

فیصل در سخنانی در اختتامیه بیست و ششمین نشست سران عرب در 29 ماه مارس گذشته، گفته بود «چگونه "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری روسیه خواستار حل مسالمت‌آمیز (بحران سوریه) است در حالی‌که به حمایت نظامی از رژیم سوریه ادامه می‌دهد. این رژیم مشروعیت خود و نیز روابطش با کشورهای جهان را از دست داده است.»

سعود الفیصل از کسانی‌که «از تراژدی در سوریه سخن می‌گویند در حالی‌که آنها بخش اساسی از تراژدی ملت سوریه هستند»، ابراز تعجب کرده و مدعی شده بود «آنها به نظام سوریه تسلیحاتی فراتر از نیاز آن می‌دهند تا علیه ملت خود بجنگد.»

این سخنان سعود الفیصل در زمانی بیان شده بود که جنگنده‌های رژیم سعودی بمباران سنگین ملت بی‌گناه و بی‌دفاع یمن را آغاز کردند و هزاران یمنی را کشته و زخمی و یا آواره کرده‌اند. این علاوه بر نقش عربستان سعودی در حمایت تسلیحاتی و آموزش نظامی عناصر گروه‌های تندرو در سوریه و تسهیل ورود آنها به این کشور بحران‌زده است.

زندگینامه سعود الفیصل

«سعود الفیصل» سال 1940 در ریاض به دنیا آمد. وی دارای مدرک کارشناسی در رشته اقتصاد از دانشگاه پرینستون آمریکا بود. «فیصل» از سال 1971 به‌مدت چهار سال معاون وزیر نفت عربستان بود و از سال 1975 به‌صورت مستمر در سمت وزیر امور خارجه عربستان بود.

سعود الفیصل از 40 سال قبل سکان وزارت خارجه عربستان را در دست داشت. وی پیش از این بیش از 6 بار عمل ستون مهره انجام داده بود و بیماری و ناتوانی جسمی او در کنفرانس‌های مطبوعاتی و اجلاس‌ها کاملاً مشهود بود.
سعود الفیصل که از مارس 1975 وزیر خارجه عربستان سعودی بود، نقش مهمی در تدوین موضع کشورش در قبال بسیاری از بحران‌های خاورمیانه داشت.

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در تغییرات گسترده ای که در کابینه این کشور اعمال کرد، سعود الفیصل را از سمت خود برکنار و عادل الجبیر سفیر این کشور در آمریکا را جانشین وی کرد.

شاهزاده سعود الفیصل دومین فرزند ملک «فیصل‌بن عبدالعزیز» و برادرزاده «سلمان‌بن عبدالعزیز» پادشاه جدید عربستان محسوب می‌شد. سلمان پس از مرگ «عبدالله‌بن عبدالعزیز» پادشاه سابق این کشور، بر تخت سلطنت تکیه زد و در 9 اردیبهشت ماه گذشته در تغییراتی گسترده وی ــ سعود الفیصل ــ را از سمت وزیر خارجه کنار گذاشت و عادل الجبیر را به‌جای وی به‌عنوان وزیر خارجه عربستان انتخاب کرد.

5252

کد N884216