احمدی با ایسنا مطرح کرد

دلایل انفعال کشورهای منطقه در مقابله با جنایات عربستان در یمن

عربستان,ایران و عربستان

رئیس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی با تاکید بر اینکه در حال حاضر رژیم سعودی در بدترین وضعیت قرار گرفته است گفت که کشورهای منطقه برای تامین منافع شان و همنوایی با رژیم صهیونیستی وعربستان دربرابر جنایات سعودی‌ها سکوت می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) در ارزیابی از دلایل انفعال کشورهای منطقه و شورای امنیت در مقابله با جنایات عربستان در یمن گفت:‌ شورای امنیت و مجامعی از این دست، ابزاری در دست قدرت ها هستند آن‌ها در موضع گیری ها هم به جای محکوم کردن مهاجم و تجاوزگر، مردم یمن را محکوم کرده‌اند و آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهند.

وی افزود: از طرف دیگر کشورهای منطقه برای تامین منافع شان و همنوایی با رژیم صهیونیستی و عربستان در برابر جنایات رژیم سعودی سکوت کرده،آن‌ها در پشت پرده تمایلی به بیداری مردمانشان ندارند و می ترسند حرکت مردم یمن سرمشق و الگویی برای مردم کشور خودشان شود، با همین استدلال حتی حاضر به کمک به رژیم صهیونیستی هستند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه به تحلیلی از دلایل حمله عربستان به یمن و تحولات یمن در طی 100 روز گذشته پرداخت و گفت: رژیم عربستان با هدایت و چراغ سبز آمریکایی ها برخی کشورهای منطقه و رژیم صهیونیستی به یمن حمله کرد با این تصور که می تواند ظرف چند روز شرایط را در داخل یمن در دست گیرد و مردم را از درون یمن علیه انصارالله بسیج کرده و نفوذ این گروه را به حداقل برساند، اهدافی که نتوانست به آن دست پیدا کند.

احمدی یادآور شد:‌از همان ابتدا تعدادی از کشورهای منطقه حداقل در قالب حرف و عملکرد سیاسی ، همکاری و همراهی با عربستان داشتند، ائتلافی که هیچ گاه جنبه عملی به خود نگیرد، چون کشورهایی همچون پاکستان و مصر که قصد همکاری با عربستان را داشتند به دلیل شرایط داخلی کشورشان حاضر به این کار نشدند، مجلس پاکستان اجازه نداد و مصر نیز در گیر مسائل داخلی خود بود به همین دلیل سعودی ها با بمباران در یمن حملاتشان را ادامه دادند.

وی ادامه داد: بعد از حمله به عربستان به یمن انصار الله که تنها در چند استان نفوذ داشت توانست با روسای قبایل،‌ ارتش و برخی گروه های ملی ائتلاف کرده به طوری که اکنون حدود 20 استان حضور دارند، بر این اساس می توان گفت که فشارهای سعودی ها به نفع یمنی‌ها تمام شد، آن‌ها اکنون خود را برای حملات گسترده به مواضع سعودی ها آماده می‌کنند و پیش از این که هر تحریک و حمله شان منجر به وارد کردن ضربانی به نیروهای سعودی شد.

احمدی با تاکید بر اینکه سعودی ها در بدترین شرایط قرار گرفته‌اند گفت: نشست هایی در این رابطه برگزار شد اما چون سعودی ها به دنبال گرفتن امتیاز برای رئیس جمهور فراری یمن بودند نتوانستند نظر برخی کشورهای حاضر در ائتلاف را جلب کنند. از این بابت نیز تنها مانده اند و اکنون فضای عمومی به سود انصار الله و نیروهای مردمی یمن شده که با اتحاد و انسجام توانستند خود را برای مقابله با سعودی ها آماده کنند و قطعا پیروز نهایی مردم یمن خواهند بود.

انتهای پیام

کد N883890