موگرینی:

انتظار نداشته باشید گفتگوی یک ایرانی و ایتالیایی سرد باشد

سیاسی

فدریکا موگرینی مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مشاجره لفظی با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت: انتظار نداشته باشید وقتی یک ایرانی و ایتالیایی مذاکره می کنند، گفت و گوی آنها سرد باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فدریکا موگرینی که با کریستین امانپور در شبکه سی ان ان مصاحبه می کرد، افزود: وقتی یک ایرانی و ایتالیایی مذاکره می کنند احتمال دارد بحث داغی در بگیرد اما دو طرف احترام طرف مقابل را حفظ کردیم.

وی درباره رسیدن به توافق هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ اظهار داشت: ما به توافق بسیار نزدیک هستیم اما برای رسیدن به آن باید تصمیمات مهم تاریخی را ظرف ساعت های آینده بگیریم زیرا در غیر این صورت توافقی حاصل نمی شود.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در وین اتریش در حال مذاکره بر سر نگارش متن توافق جامع هسته ای هستند. پیشتر یک منبع روس به مهر گفته بود که در جریان مذاکرات روز چهارشنبه بین محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی یک درگیری لفظی ایجاد شده است.

به گفته این مقام روس، زمانی که موگرینی، وزیر خارجه ایران را تهدید به ترک میز مذاکره می کند، ظریف می گوید هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز می افزاید: همچنین یک روس را.

موگرینی به سی ان ان گفته است: ما به لحظات سرنوشت ساز بی اندازه نزدیک هستیم شاید در چند ساعت آینده این فرصت فراهم شود.

جان کری در اظهارات خود در وین با بیان اینکه ما برای مذاکره اینجا نیستیم بلکه بدنبال توافق هستیم، گفته بود که ما برای توافق با ایران درباره مساله هسته ای عجله ای نداریم.

وی در عین حال بر نامحدود نبودن مذاکرات تاکید کرد و اظهار داشت: باید به این دلیل که عقربه ها به نیمه شب رسیده، میز مذاکره را ترک کنیم؛ ما میز  مذاکره را به این دلیل که به ضرب الاجل نزدیک شدیم، ترک نمی کنیم. ما در هیچ جنبه ای از این مذاکرات شتابزده عمل نخواهیم کرد؛ برای ما کیفیت کار مهم است.

اما محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از بالکن هتل کوبورگ به خبرنگاران گفت: مادامی که لازم باشد در مذاکرات حاضر خواهیم بود.

وی در عین حال از نتیجه بخش بودن مذاکرات ابراز خوشبینی کرد و گفت: اگر خوش بین نبودم، اینجا(وین) نبودم.