خبرهای نماینده سمنان در جمع خبرنگاران استانی

نماینده مردم شهرستان‌های سمنان،مهدیشهر و سرخه،با تمجید از مقاومت‌های تیم هسته‌ای جمهوری اسلامی، گفت: جمهوری اسلامی ایران با نرمش قهرمانه به دنبال این است که از حقوق هسته‌ای کشورمان دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) علی‌رضا خسروی در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های استان سمنان با اشاره به حمایت‌های رهبری انقلاب از تیم هسته‌ای کشورمان ادامه داد: اگر ما در روند مذاکرات چیزی می‌دهیم، چیزهای بزرگ‌تری بدست می‌آوریم.

این نماینده مجلس، با اشاره به این‌که «مقام معظم رهبری مذاکرات را رصد می‌کند» در عین حال تصریح کرد: مجلس در جریان مذاکرات است اما در جریان جزییات مذاکرات نیست.

وی دوران پایانی نمایندگی را از سخت‌ترین دوره‌های نمایندگی خواند و افزود: وظیفه نمایندگان مردم قانونگذاری و نظارت بر اجرای قوانین است اما افکار عمومی انتظار دخالت در برخی امور اجرایی را از نمایندگان دارند که انتظار درستی نیست.

وی با بیان این‌که «همه مشکلات کشور ریشه در تحریم‌ها ندارد» تصریح کرد: برخی از مشکلات فعلی را می‌توان با مدیریت جهادی و با نگاه به اقتصاد مقاومتی حل کرد.

این نماینده مجلس از کشورمان به عنوان یک کشور قدرتمند و با نفوذ منطقه‌ای بالا یاد و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه تا به این حد در کانون توجهات سیاسی نبوده است و این یک ویژگی و برجستگی است.

وی همچنین از امنیت بالای ایران به عنوان یک نقطه قوت یاد و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از آغاز شکل‌گیری بر این عهد بوده که هر جا ظلم و ظالمی باشد فارغ از این‌که در چه منطقه جغرافیایی باشد یا مردم آن بر کدام عقیده و دین باشند در برابر ظلم می‌ایستد و از نظر فکری به مظلومان عالم در هرکجای جهان که باشند کمک می‌کند.

وی با بیان این‌که «جمهوری اسلامی ایران، تنها در حوزه اقتصادی مشکلاتی داشته است»، گفت: دشمنان انقلاب با استفاده از مسائل اقتصادی کوشیده‌اند در مقابل ایران اسلامی بایستند؛ لذا اگر همه دست به دست هم دهیم و به قوی‌تر شدن این حوزه کمک کنیم کشورمان را برای همیشه بیمه کرده‌ایم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس نهم،با بیان این‌که «رویکرد ما باید به سمت اقتصادمقاومتی باشد»، خاطرنشان کرد: مجلس نهم در چند سال اخیر به طور جدی به این حوزه وارد شده و قوانین خوبی وضع کرده است.

وی با اشاره به شرایط ویژه کشور بر ضرورت همدلی و همزبانی بین مسئولان و گروه‌های مختلف تاکید کرد و گفت: توهین به رییس‌جمهوری،رییس مجلس و دیگر استوانه‌های نظام قابل قبول نیست و اگر قرار است انتقادی شود باید همراه با ارایه راهکار و منصفانه باشد.

وی از روسای قوا و مسئولان ارشد کشور به عنوان استوانه‌های نظام یاد و اظهار کرد: تخریب این استوانه‌ها به مصالح نظام و کشور نیست و اگر قرار باشد حرمت این استوانه‌ها را بشکنیم به زیان مردم و کشور است.

خسروی از برنامه‌های مجلس برای سفرهای استانی خبر داد و افزود: انجام این سفرها می‌تواند به کارایی قوه مقننه در دو بخش قانونگذاری و نظارت کمک خوبی کند. در این سفرهای استانی که در دو قوه مجریه و قضاییه نیز معمول است، نمایندگانی از کمیسیون‌های مختلف می‌توانند با سفر به استان‌ها از نحوه اجرای قوانین مطلع شده و به راهکارهایی برای وضع یا اصلاح قوانین برسند.

وی با بیان این‌که «مجلس نهم جلوی خام‌فروشی معادن را گرفته است» تصریح کرد: مجلس نهم به طور مشخص با وضع قوانین مانع از فروش خام سنگ‌آهن،دیگر معادن، خوراک پتروشیمی و... جلوگیری کرده و همین قوانین نیز اثر خود را گذاشته به طوری که با وضع این قوانین و در بازه زمانی کوتاهی، قیمت خوراک پتروشیمی از 3سنت به 13 سنت افزایش یافت.

وی از تصویب لایحه خروج از رکود به عنوان یکی دیگر از اقدامات خوب مجلس یاد کرد و گفت: با وضع این قوانین دست دولت نیز بازتر شده است.

این نماینده مجلس به مشکلات و محدودیت‌های اعتباری اشاره و اظهار کرد: همین مشکلات باعث شده که تفاوت‌های زیادی بین بودجه‌های عمرانی مصوب و آنچه محقق می‌شود وجود داشته باشد و همین بر روند کارهای اجرایی تاثیر زیادی داشته است.

وی به میزان پروژه‌های نیمه تمام در کشور اشاره و یادآوری کرد: عملیاتی شدن این پروژه‌ها به بالغ بر 500هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد از همین رو قرار بر این شده که پروژه‌های بالای 80درصد پیشرفت فیزیکی در اولویت قرار گیرد. علاوه بر این با تلاش مجلس مقرر شد که پروژه‌های مناطق محروم و پروژه‌های ملی نیز در اولویت قرار گیرند.

وی به تلاش برخی نمایندگان برای استیضاح برخی وزرای دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: برخی از نمایندگان برنامه‌هایی برای استیضاح وزرایی از دولت مانند وزیر تعاون، اقتصاد، صنایع و معادن، آموزش و پرورش و...داشتند که تنها بحث وزیر آموزش و پرورش در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه دوباره به وزیر اعتماد کردند.

نماینده مردم شهرستان‌های سمنان،مهدیشهر و سرخه،با بیان این‌که «استیضاح دیگر وزرا از دستور کار خارج شده است»، یادآور شد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب بر ضرورت همدلی و همزبانی تاکید کردند، نمایندگان نیز در راستای تحقق این شعار بحث استیضاح وزرا را از دستور کار خارج کردند.

وی به سوال خود از وزیر اقتصاد در خصوص معوقات بانکی و وجود موسسات متعدد مالی اشاره کرد و افزود: متاسفانه موسسات مالی و اعتباری مثل قارچ از همه جا سربرآوردند و از آنجا که پول و قدرت دارند نه به مسائل عقیدتی توجه می‌کنند و نه به حرف‌ها و تذکرات مسئولان و قوانین پای‌بند هستند. ضمن این‌که می‌بینیم در شرایطی که برای یک وام ازدواج باید چندین ضمانت داده شود اما بسیاری پول‌ها و وام‌های آنچنانی گرفتند بدون این‌که آن را برگردانند.

وی ادامه داد: اگر قرار است اقتصاد کشورمان درست شود باید این موسسات ساماندهی شوند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس، در بخش دیگری از سخنان خود از مشکل آب به عنوان مهمترین مشکل استان سمنان یاد کرد و افزود: برای رفع این مشکل در کوتاه مدت احداث دو سد فینسک و چاشم را داریم که عمده کارهای آن انجام شده است. همچنین در درازمدت باید بحث انتقال آب خزر به کویر مرکزی اجرایی شود؛ چراکه چاره دیگری نداریم.

این عضو کمیته آب مجلس نهم،از پایان مطالعات طرح انتقال آب خزر خبر داد و تصریح کرد: جلسات متعددی با محیط زیست نیز برگزار شده و به همه ایرادات مطرح شده پاسخ داده شده است. ضمن این‌که یک هیات از کشور چین از این پروژه بازدید کرده و قرار است اگر به توافق برسند در اجرای این پروژه کمک کنند.

وی با بیان این‌که 15 استان کشور با بحران کم‌آبی روبرو هستند، ادامه داد: انتقال آب خزر به کویر مرکزی اجتناب ناپذیر است.

وی از طرح این پروژه در آخرین مجمع نمایندگان استان خبر داد و افزود: در این جلسه پیرامون میزان آب مصرفی هر منطقه و قیمت آن بحث کردیم تا از همین الان در هر شهرستان برای جذب سرمایه‌گذار اقداماتی صورت گیرد.

رییس مجمع نمایندگان استان از سفر رییس جمهور به استان سمنان در شهریورماه امسال خبر داد و گفت: در مجمع نمایندگان استان، برنامه‌های سفر هیات دولت به استان را جمع‌بندی کردیم. ضمن این‌که امیدواریم با سفر دولت به استان بخشی از مشکلات پروژه ها مرتفع و برخی نیز افتتاح و به بهره‌برداری برسند.

وی با بیان این‌که «در چند سال اخیر طرح‌ها و پروژه‌های خوبی در حوزه راه در حوزه انتخابیه سمنان ، مهدیشهر و سرخه انجام شده و یا در حال انجام است»، تصریح کرد: این پروژه‌ها با وجود محدودیت در اعتبارات همچنان ادامه دارند.

وی افزود: ورودی شهر سرخه، مومن‌آباد، گردنه آهوان، راه ارتباطی سمنان- رکن‌آباد،حسن‌آباد و خیرآباد، پل‌های درجزین و شهمیرزاد، سمنان گردنه وشم ، جاده نظامی سمنان، جاده آبگرم و... از جمله این پروژه‌هاست که علی‌رغم محدودیت در منابع اعتباری به سرعت در حال انجام است.

خسروی،با اشاره به انجام دومین مناقصه فرودگاه سمنان، گفت: کارهای این فرودگاه در حال انجام است و مسئولان به دنبال نوع خاصی از هواپیما برای این فرودگاه هستند که با توجه به باند فرودگاه و فاصله نزدیک آن به تهران تهیه شود.

وی، با بیان این‌که «فرودگاه سمنان ظرفیت‌های بالایی برای آموزش‌های هوایی دارد» افزود: این فرودگاه در منطقه‌ای واقع شده که هم ارتفاع ندارد و هم دید بسیار خوبی دارد. ضمن این‌که سازه‌های بلند در پیرامون آن وجود ندارد و از این رو می‌تواند بعنوان یک مرکز مهم و مناسب برای آموزش‌های هوایی مورد استفاده قرار گیرد.

عضو کمیسون عمران مجلس از نهایی شدن فاینانس راه‌آهن برقی تهران مشهد خبر داد و گفت: مقدمات این پروژه انجام شده و ان‌شاا... احداث آن می‌تواند به رونق منطقه کمک شایانی کند.

وی هچنین از طرح قطعه سوم آزادراه حرم تا حرم خبر داد و گفت: یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای عملیاتی شدن این پروژه که گرمسار به سمنان را شامل می‌شود، اعلام آمادگی کرده است و اجرای آن می‌تواند هم به کاهش تلفات جاده‌ای و هم کوتاه‌تر شدن مسیر کمک کند.

انتهای پیام

کد N883516