رییس جمهوری در دیدار با نخست وزیر هند:

ایران هیچ منعی برای گسترش روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی با کشور هند ندارد

رييس‌جمهور,حسن روحاني

رییس جمهوری ظهر پنج شنبه به وقت محلی در دیدار با نارندار مودی نخست وزیر هندوستان، بر توسعه روابط دو کشور و افزایش همکاری‌ها تاکید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی‌، روابط دو کشور را صمیمانه و تاریخی توصیف کرد و اظهار داشت: امیدواریم این دیدار پایه گذار حرکتی سریع و رو به جلو در روابط بین دو کشور باشد.

روحانی تصریح کرد: آثار حرکت پرشتاب روابط بین دو کشور در ماه‌های گذشته به خوبی نمایان شده و حضور جنابعالی به عنوان نخست وزیر هند فرصتی مغتنم برای توسعه روابط فی‌مابین می‌باشد.

رییس جمهوری با اشاره به درخواست هند جهت توسعه بندر تجاری چابهار و همچنین پیوستن هند به پروژه کریدور شمال به جنوب ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه منعی برای توسعه فعالیت‌های تجاری و اقتصادی با هند ندارد.

روحانی بر آمادگی دولت جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با هند در سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفت، گاز و همچنین توسعه بندر چابهار، توریسم، همکاری های بخش‌های خصوصی دو کشور بویژه در حوزه‌های علمی و فناوری تأکید کرد.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه نقش ایران و هند در مبارزه با تروریسم در منطقه بسیار حساس است به شرایط ناگوار مردم یمن اشاره کرد و گفت: متأسفانه در کشور یمن شاهد کشتار زنان کودکان و نظامیان هستیم.

وی نقش ایران و هندوستان در منطقه برای حفظ ثبات و همچنین مبارزه با تروریسم را نیز مهم دانست و گفت: همکاری دو کشور نه تنها در زمینه‌های تجاری و اقتصادی، بلکه برای ریشه کن کردن تروریسم در منطقه بسیار ضروری است.

روحانی در این دیدار که در حاشیه اجلاس مشترک گروه بریکس و سازمان همکاری‌های شانگهای برگزار شد به رواج افراط‌گری و خشونت در منطقه طی سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: متأسفانه کشور عراق و افغانستان دچار یک بحران امنیتی شده‌اند و با حضور گروه‌های تکفیری همچون داعش در این کشورها منطقه با شرایط بسیار ناگواری روبرو شده است.

نخست وزیر هند نیز در این دیدار با تأکید بر نقش رهبری و راهبردی جمهوری اسلامی ایران و بویژه دکتر حسن روحانی برای شناسایی و خشکاندن ریشه‌های تروریسم در منطقه و همچنین برقراری ثبات و امنیت اظهار داشت: نباید اجازه دهیم تروریسم شک و شبهه‌ای در خصوص اسلام و مسلمانان در جهان ایجاد نماید.

وی افزود: ایران، هند و کشورهای همسو باید با توجه پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در دفاع از بشریت و جهان عاری از خشونت با یکدیگر همکاری نمایند.

در این دیدار همچنین بر توسعه روابط علمی و دانشگاهی، همکاری هنرمندان دو کشور، توسعه گردشگری و تسریع در روند صدور روادید تأکید شد.

انتهای پیام

کد N883303