روحانی در دیدار با نخست وزیر هند:

ایران هیچ منعی برای گسترش روابط با هند ندارد

سیاسی

رییس جمهوری ظهر پنج شنبه به وقت محلی در دیدار با نارندار مودی نخست وزیر هندوستان، بر توسعه روابط دو كشور و افزایش همكاری‌ها تاكید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی‌، روابط دو کشور را صمیمانه و تاریخی توصیف کرد و اظهار داشت: امیدواریم این دیدار پایه گذار حرکتی سریع و رو به جلو در روابط بین دو کشور باشد.

روحانی تصریح کرد: آثار حرکت پرشتاب روابط بین دو کشور در ماه‌های گذشته به خوبی نمایان شده و حضور جنابعالی به عنوان نخست وزیر هند فرصتی مغتنم برای توسعه روابط فی‌مابین می‌باشد.
رییس جمهور با اشاره به درخواست هند جهت توسعه بندر تجاری چابهار و همچنین پیوستن هند به پروژه کریدور شمال به جنوب ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه منعی برای توسعه فعالیت‌های تجاری و اقتصادی با هند ندارد.
روحانی بر آمادگی دولت جمهوری اسلامی ایران برای همكاری با هند در سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفت، گاز و همچنین توسعه بندر چابهار، توریسم، همكاری های بخش‌های خصوصی دو كشور بویژه در حوزه‌های علمی و فناوری تأکید کرد.
رییس جمهور با تأکید بر اینکه نقش ایران و هند در مبارزه با تروریسم در منطقه بسیار حساس است به شرایط ناگوار مردم یمن اشاره کرد و گفت: متأسفانه در کشور یمن شاهد کشتار زنان کودکان و نظامیان هستیم.
وی نقش ایران و هندوستان در منطقه برای حفظ ثبات و همچنین مبارزه با تروریسم را نیز مهم دانست و گفت: همکاری دو کشور نه تنها در زمینه‌های تجاری و اقتصادی، بلکه برای ریشه کن کردن تروریسم در منطقه بسیار ضروری است.
روحانی در این دیدار که در حاشیه اجلاس مشترک گروه بریکس و سازمان همکاری‌های شانگهای برگزار شد به رواج افراط‌گری و خشونت در منطقه طی سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: متأسفانه کشور عراق و افغانستان دچار یک بحران امنیتی شده‌اند و با حضور گروه‌هاى تکفیری همچون داعش در این کشورها منطقه با شرایط بسیار ناگواری روبرو شده است.
نخست وزیر هند نیز در این دیدار با تأکید بر نقش جمهوری اسلامی ایران و بویژه دکتر حسن روحانی رهبری و راهبردی برای شناسایی و خشکاندن ریشه‌های تروریسم در منطقه و همچنین برقراری ثبات و امنیت اظهار داشت: نباید اجازه دهیم تروریسم شک و شبهه‌ای در خصوص اسلام و مسلمانان در جهان ایجاد نماید.
وی افزود: ایران، هند و کشورهای همسو باید با توجه پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در دفاع از بشریت و جهان عاری از خشونت با یكدیگر همکاری نمایند.
در این دیدار همچنین بر توسعه روابط علمی و دانشگاهی، همكاری هنرمندان دو كشور، توسعه گردشگری و تسریع در روند صدور روادید تأکید شد.