نتایج چشمگیر حزب حاکم غنا در انتخابات پارلمانی

حزب حاکم غنا در جریان انتخابات میان‌دوره این کشور یکی از کرسی‌های پارلمانی را از حزب مخالف اصلی خود باز پس گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، انتخابات میان‌دوره‌ای پارلمانی غنا که با رقابتی بسیار نزدیک در روز سه‌شنبه برگزار شد، از جانب دو حزب اصلی این کشور به عنوان رفراندومی درباره دولت جان ماهاما در آستانه انتخابات سراسری 2016 مطرح بود.

حزب حاکم کنگره دموکراتیک ملی غنا در جریان انتخابات میان‌دوره‌ای روز سه‌شنبه توانست کرسی منطقه تالنسی در بخش شرقی را به دست بیاورد و به گفته سخنگوی این حزب نتایج انتخابات "درخشان" بوده است.

از نظر حزب مذکور، این پیروزی به دنبال شکست‌های سنگین قبلی نشان‌دهنده وضعیت پایدار آنها در آستانه انتخابات دسامبر 2016 است. دولت ماهاما در سال 2012 در انتخابات پیروز شد اما با مشکلاتی نظیر کمبود برق و خاموشی‌های طولانی‌مدت که خشم رای‌دهندگان را به همراه داشته، روبه‌رو بوده است.

دولت ماهاما همچنین مجبور شد برنامه کمکی صندوق بین‌المللی پول را در تلاش برای بازیابی ثبات مالی و تقویت رشد تولید ناخالص داخلی بپذیرد. رشد اقتصادی غنا از سال 2014 به دلیل کاهش قیمت‌های صادرات نفت، طلا و کاکائوی این کشور کند شده است.

دولت وی همچنین در جریان سیل و آتش‌سوزی شدید ماه ژوئن در پایتخت غنا که 150 کشته بر جای گذاشت با بحران روبه‌رو شد.

این فاجعه که یکی از بدترین بلایا در غنا در چند دهه گذشته بود مشکلات زیرساختی این کشور را برملا کرد.

در جریان انتخابات روز سه‌شنبه بنسون تونگو بابا، کاندیدای حزب کنگره دموکراتیک ملی توانست 42.3 درصد آرا را در منطقه تالنسی را به دست آورده و در رقیب خود وونی توماس بواناب از حزب میهن‌پرست جدید را که 27.9 درصد آرا را به دست آورد، شکست دهد.

شش کاندیدای دیگر از احزاب سیاسی کوچکتر نیز در مناطق دیگر پیروز شدند. میزان حضور رای‌دهندگان در این انتخابات 64.2 درصد بود. این انتخابات میان‌دوره‌ای توازن قدرت در پارلمان را که در آن حزب حاکم با 27 کرسی اکثریت را در دست دارد، تغییر نخواهد داد.

انتهای پیام

کد N882833