شکایت اپوزیسیون ترکیه از بلاتکلیفی در تشکیل دولت ائتلافی

اردوغان,ترکیه

در حالی که نزدیک به سه هفته از زمان اعلام نتایج رسمی انتخابات پارلمانی هفتم ژوئن ترکیه گذشته است، احزاب مخالف حزب حاکم عدالت و توسعه از اردوغان به دلیل طولانی شدن فرآیند تشکیل دولت ائتلافی انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه روز سه‌شنبه گفت: یک چنین تاخیری در تشکیل دولت طبیعی نیست. صحیح نیست که ترکیه برای یک چنین مدت طولانی‌ای، توسط یک دولت موقت اداره شود.

این انتقادات در حالی مطرح شدند که مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه استدلال کردند که وی پس از آن که نتایج رسمی انتخابات توسط کمیته عالی انتخابات اعلام شد، می‌توانست به معاونش ماموریت تشکیل دولت را بدهد و همچنین به جای آن نیز می‌توانست پس از انتخاب رئیس پارلمان در چهارشنبه گذشته این کار را انجام دهد.

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در پارلمان با اشاره به اینکه رئیس پارلمان انتخاب شده است، گفت: حزب مردم جمهوری‌خواه سهم خود را برای شورای ریاست در پارلمان ایفا کرد. باید سه حزب دیگر نیز سهم خود را ایفا کنند و رئیس‌جمهور باید سریعاً این انتصاب را انجام دهد.

این در حالی است که گمانه‌زنی‌های زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه اردوغان به دنبال برگزاری انتخابات زودهنگام پس از شکست احزاب در تشکیل یک دولت ائتلافی پایدار است.

قلیچدار اوغلو گفت: اگر یک ائتلاف تشکیل نشود، انتخابات زودهنگام برگزار خواهد شد. یک دولت موقت نمی‌تواند بیش از این به کارش ادامه دهد. یک چنین دولتی نمی‌تواند تصمیم‌های سالم بگیرد.

براساس گزارش‌ها اردوغان به دنبال آن است تا مجدداً حزب عدالت و توسعه در یک دولت تک‌حزبی به قدرت برسد. علت این مساله آن است که احزاب مخالف وی عزم خود را برای تحقیقات ضد فساد که در جریان آن رهبران بلندپایه حزب عدالت و توسعه از جمله خود اردوغان درگیر خواهند شد، اعلام کرده‌اند.

همچنین صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از رهبران حزب حامی کردهای دموکراتیک مردم (خلق) گفت: این عادی نیست که رئیس‌جمهور کشور ما برای یک چنین مدت طولانی حکم تشکیل دولت را ندهد.

دمیرتاش با تاکید بر اینکه اردوغان به دنبال انتخابات زودهنگام است اما حزب عدالت و توسعه برخلاف آن خواهان تشکیل دولت ائتلافی است، گفت: حزب عدالت و توسعه در حال اداره ترکیه به شیوه نامشروع و غیرقانونی است در حالی که حق چنین کاری را ندارد.

انتهای پیام

کد N882590