تعویق رای گیری درباره قطعنامه نسل کشی سربرنیتسا

سیاسی

شورای امنیت سازمان ملل متحد رای گیری درباره قطعنامه پیشنهادی انگلیس درباره به رسمیت شناختن کشتار مسلمانان بوسنی در سربرنیتسا به عنوان «نسل کشی» را تا روز چهارشنبه به تعویق انداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، تعویق در رای گیری درباره این قطعنامه بعد از آن اتفاق افتاد که روسیه به اطلاع اعضای شورای امنیت رسانده است که احتمال دارد این قطعنامه را وتو کند.

پیشتر رسانه های صربستان گزارش داده بودند «تومیسلاو نیکولیچ» رئیس جمهوری طرفدار روسیه صربستان با ارسال نامه ای برای ولادیمیر پوتین همتای روس خود از وی خواسته است تا به قطعنامه پیشنهادی انگلیس در خصوص شناسایی قتل عام سربرنیتسا به عنوان یک نسل کشی رای منفی بدهد.

قطعنامه پیشنهادی دولت انگلیس به مناسبت بیستمین سالگرد قتل عام سربرنیتسا به شورای امنیت ارائه شده است. در جولای ۱۹۹۵ و در جریان جنگ داخلی بوسنی، سربازان صرب بیش از ۸ هزار مرد و پسر مسلمان بوسنیایی را در قلب اروپا قتل عام کردند. پیش از این کمیسیون های سازمان ملل به این قتل عام بزرگ لقب نسل کشی داده اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دارای ۱۵ عضو است که کشورهای آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه و چین اعضای دائم آن هستند و ۱۰ کشور دیگر به مدت دو سال برای عضویت در آن انتخاب می شوند. در صورتی که یکی از ۵ عضو دائم به قطعنامه ای رای منفی دهد، آن قطعنامه از دستور کار خارج شده و اصطلاحا وتو می شود.