روحانی در جمع اساتید دانشگاه‌ها:

فرزندان شما به خوبی از عزت ملت در مذاکرات هسته ای دفاع کردند

سیاسی

رییس جمهور گفت: روزی كه مذاكرات به سرانجام مطلوب برسد، خواهید دید كه فرزندان دلاور شما چگونه در این مصاف و در برابر قدرت‌های جهان ایستاده و مذاكره كردند

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه‌شنبه در ضیافت افطار با اساتید دانشگاه‌ها با تسلیت ایام شهادت مولای متقیان امیرالمؤمنین حضرت علی (ع)،ائمه اطهار(ع)را بهترین استادان برای زندگی و علم و دانش‌آموزی معرفی كرد و گفت: مروری بر زندگی و سیره ائمه(ع) به خوبی به ما می‌آموزد كه چگونه باید زندگی كنیم و چگونه باید علم را فراگرفته و دانش تولید كنیم.

رییس جمهور اظهارداشت:رفتار امیرالمؤمنین(ع) در قبال قاتل خویش آن هم در حالی كه فاصله اندكی با شهادت دارد، به ما درس زندگی می‌دهد و ایشان پس از رسول گرامی اسلام(ص) بزرگترین استاد، برای جامعه بشری هستند.
روحانی با بیان اینكه در تاریخ نظیر ندارد كه كسی در آخرین لحظات زندگی‌اش به فرزندانش توصیه كند كه با قاتل من به عدالت رفتار كنید، تاکید کرد: دانشگاهی كه ما می‌خواهیم همین است؛ دانشگاه اعتدال كه نه سیاست را كنار می‌گذارد و نه غرق در سیاست می‌شود و نه اخلاق را كنار می‌گذارد و نه به بهانه اخلاق مانع آزادی می‌شود. مسیر رسیدن به این دانشگاه را امیرالمؤمنین(ع) برای ما تعریف و تبیین كرده است.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصریح به اینكه آرزوی ما پیروی از حضرت علی(ع) و شیعه ایشان بودن است، اظهار داشت: شما اساتید باید با قلم، بیان و تدریس ، حقایق را برای مردم بازگو كنید. بروز شرایط احساسی پس از هر انقلاب طبیعی است، اما امروز ۳۶ سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته و دیگر دوران احساسات سپری شده و باید واقعیات را تبیین كنیم تا جامعه ما بداند كه در دنیا چه خبر است و چگونه باید با دنیا تعامل كنیم و مدارا كردن و ایجاد فضای آزاد عادلانه و رودرروی هم قرار نگرفتن را بیاموزیم.
رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با آرزوی موفقیت برای كشور و مردم در همه عرصه‌ها تصریح كرد: امیدوارم در عرصه سخت مذاكرات هسته‌ای نیز پیروز شویم. كسانی كه امروز در مصاف هسته‌ای ایستاده و مذاكره می‌كنند، تربیت شده همین دانشگاه هستند و از همان توان دانشگاهی خود برای به سرانجام مطلوب رسیدن مذاكرات استفاده می‌كنند.
روحانی خاطر نشان ساخت: روزی كه مذاكرات به سرانجام مطلوب برسد، خواهید دید كه فرزندان دلاور شما چگونه در این مصاف و در برابر قدرت‌های جهان ایستاده و مذاكره كردند. خدا را گواه می‌گیرم كه هر وقت متن لحظه به لحظه مذاكرات را دیدم به سهم خودم مغرور شده و مباهات كردم كه چگونه فرزندان دلاور شما به خوبی از عزت و حقوق ملت دفاع كردند و پس از این نیز دفاع خواهند كرد تا خیرات و ثمرات آن نصیب ملت شود.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه دانشگاه نباید صرفا مركز تولید كتاب و مقاله باشد، گفت: دانشگاه مطلوب دانشگاهی است كه برای اداره مطلوب جامعه مدیر تربیت كند. دانشگاه باید كمك و حامی دولت در اداره كشور بوده و بتواند با كارآفرینی و تولید علمی كه منتج به تولید ثروت و قدرت شود، نیازهای جامعه را برطرف كند.
رییس جمهور افزود: امام علی(ع) به ما آموخت كه چگونه زندگی اخلاقی‌تر و انسانی‌تر داشته باشیم و اگر قرار است، زندگی ما به سمت اخلاقی‌تر و انسانی‌تر شدن پیش برود، باید ببینیم كه كدام دانش و علم است كه ما را در رسیدن به این هدف یاری می‌كند.
روحانی با تأكید بر اینكه علم و رشد علمی كه معیار آن صرفاً تولید و انتشار مقالات علمی باشد ما را در دستیابی به زندگی اخلاقی‌تر و انسانی‌تر یاری نمی‌كند، اظهار داشت: تولید كتاب و مقاله در دانشگاه‌ها به عنوان مقدمه تولید علم ضروری است.
رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با تبیین عظمت، شایستگی‌ها و مقام والای حضرت علی(ع) گفت: آن امام بزرگوار موجب فخر و افتخار همه شیعیان و پیروانش است. او بزرگترین استاد جامعه و درمانگر دردهای جامعه بشری بعد از پیامبر عظیم‌الشأن(ص) بود.
روحانی از جمله ویژگی‌های حضرت علی(ع) را پیشتاز و داوطلب بودن ایشان در صحنه‌های مختلف جهاد، اخلاق، كمك به مظلومان و هدایت جامعه دانست و اظهار داشت: باید مسیر عدالت و اعتدال را كه از جمله خصایص حضرت علی‌(ع) در همه عرصه‌ها بود، انتخاب كرده و به كار گیریم.
پیش از سخنان رییس جمهوری دكتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وجود ۱۴۹ دانشگاه در میان ۱۷۹۴ موسسه آموزش عالی در كشور گفت: امروز ۷۷۶ پژوهشگاه و پژوهشكده، ۳۶ پارك علمی فناوری، ۱۵۰ مركز رشد علمی و ۱۵۰۰ شركت دانش بنیان فعال در كشور داریم و ۴ هزار متقاضی تأسیس شركت‌های دانش‌بنیان نیز در كشور وجود دارند.
وی با اشاره به آمار ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفری دانشجویان كشور و بیش از ۷۰ هزار نفر اعضای هیأت‌های علمی افزود: تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های بزرگ ما در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان و ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار دارند.
سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز در این جلسه با تجلیل از زحمات شبانه‌روزی تیم مذاكره‌كننده هسته‌ای كشورمان اظهار داشت: باید از شخص دكتر روحانی نیز در این زمینه تقدیر كنیم چرا كه خود شاهد پیگیری‌های بی‌وقفه و بی‌خوابی‌های ایشان در پیگیری مباحث و مذاكرات هسته‌ای بوده‌ام .
وی افزود: امیدوارم هر چه سریع‌تر این مذاكرات به سرانجام مطلوب برسد چرا كه تحریم‌های گسترده هم در عرصه سلامت و هم در عرصه رشد علمی ما را تحت تأثیر قرار داده و با رفع این تحریم‌ها و افزایش تعاملات و رفت و آمدهای علمی رشد علمی كشور نیز تسریع خواهد شد.