عراقچی: اماده ایم تا هر زمان لازم باشد برای مذاکرات در وین بمانیم/طرف مقابل باید از تحریم دل بکند

مذاکرات هسته ای ایران با 5 بعلاوه 1,سیدعباس عراقچی,وین

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران حل موارد اختلافی در متن توافق جامع را نیازمند « تصمیم سیاسی طرف مقابل» دانست و گفت: ما آماده ایم تا هر زمان لازم باشد برای ادامه مذاکرات در وین بمانیم.

معاون وزیر امور خارجه عصر سه شنبه در گفت و گویی با رسانه های تصویری افزود: هیچ ضرب الاجلی برای ما مقدس نیست . ما آماده ایم تا هرزمانی که لازم باشد برای ادامه مذاکرات در وین بمانیم حتی اگر مذاکرات روز به روز تمدید شود.

وی با اشاره به جلسات دوجانبه بین ایران و 1+5 و نیز جلسات داخلی 1+5 گفت: کار سخت است و موضوعات به مرحله ای رسیده که از حساسیت بالایی برخوردار است ولی تلاش می کنیم اختلافات موجود کمتر شود و اگر مقدور باشد به یک توافق برسیم.

عراقچی در این باره که مقامات آمریکایی اعلام کرده اند بر خلاف قطعنامه های 1929 و 1747 خرید و فروش سلاح های متعارف جزو ممنوعیت کاری شماست، گفت: اساس قطعنامه های شورای امنیت تحریم تسلیحاتی علیه ایران است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران اظهارداشت: خواسته ما این است که در پی این توافق باید موضوع تحریم ها به طور کلی کنار گذاشته شود و طرف های غربی و مقابل ما آمادگی داشته باشند از تحریم ها دل بکنند. نمی شود توافقی داشت که در کنارش نظام، رژیم و ساختار تحریم وجود داشته باشد حتما باید این رویکرد عوض شود.

وی افزود: حتما باید این رویکرد عوض شود. ما در خصوص تحریم های اصلی مورد نظرمان که تحریم های اقتصادی و مالی است، به یک توافق و جمع بندی رسیدیم و تحریم ها در روز اول اجرایی شدن همه برداشته خواهد شد، ولی در مورد برخی از تحریم های دیگر مثل تحریم های تسلیحاتی اختلافات ادامه دارد.

عراقچی اضافه کرد: این تحریمی است که از نظر عملیاتی و اجرایی برای ما کمترین بهانه را دارد. تحریمی که بیشترین برکت را برای ما داشت تحریم های تسلیحاتی است که باعث شد صنعت دفاعی و ساخت تسلیحات ما رشد فوق العاده ای داشته باشد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: تحریم تسلیحاتی فی نفسه موضوع مهمی نیست ولی اینکه بخواهد تحریمی به عنوان تحریم در چارچوب تحریم و ساختار تحریم بماند باید عوض شود.

وی در خصوص اختلافات گفت: اختلافات اساسی و کلان شاید دو سه مورد بیشتر نباشد. در مرحله بعدی اختلافات دیگری است که از اهمیت کمتری برخوردار است شاید هفت تا 10 مورد باقی مانده باشد. در برخی جزییات فنی و تکنیکی هنوز اختلافاتی هست و پرانتزهایی است که مانده که اگر بشمارم نمی دانم چند تا بشود.

عضو ارشد تیم مذاکره کنند هسته ای گفت: مهم این است که تعداد اختلافات کمتر و کمتر و انگشت شمار شده است. اینها بین وزرا در حال بحث است. البته اینکه کم و انگشت شمار شده و همچنان مانده است نشانگر اهمیت آنهاست. اگر اهمیت کمی داشت زودتر از آن حل می شد.

عراقچی ادامه داد: موضوعاتی است که برای همه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است اعم از ما و آنها و اینکه چگونه به راه حل بینابینی رسید هنوز بحث ها ادامه دارد.

معاون وزیر خارجه درباره نگارش متن توافق گفت: نگارش متن توافق توسط معاونان صورت می گیرد و وزرا خودشان وارد این کار نمی شوند.

عراقچی گفت: متون توافق آنقدری که مقدور بوده همه را تمام کرده ایم و بخش هایی از توافق و ضمایم آن که هنوز در پرانتز است منوط به تصمیم گیری هایی است که باید در سطح وزرا گرفته شود.

وی ادامه داد: اگر وزرا در هر کدام از اینها به تصمیم برسند ما بلافاصله عبارات مربوطه را در مذاکره توافق کرده و وارد متن می کنیم. متن اصلی توافق تقریبا کامل تر شده شاید چند پاراگرف بیشتر نمانده که تصمیم گیری سیاسی آن گرفته شود.

معاون ظریف گفت: ضمیمه مربوط به برنامه هسته ای بسیار جدی بین آقای صالحی و مونیز و طرف های مقابل بحث می شود پیشرفت های خیلی خوبی در آن حاصل شده و تقریبا به مراحل پایانی نزدیک می شود. ضمیمه مربوط به تحریم ها تقریبا بالای 95 الی 96 درصد تمام شده شاید دو سه موضوع کوچک باقی مانده باشد.

وی گفت: ضمیمه مربوط به همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران تقریبا کامل است.

4949

کد N882366