گزارش مهر از وین؛

جنگ روانی رویترز در وین با طعم موشک و فحشا!

سیاسی

خبرنگاران رویترز در محل مذاکرات هسته ای که از شکست خبری خود در مصاف با دیگر رسانه ها کلافه به نظر می رسیدند، به فاحشه خانه های وین پناه بردند تا با تولید خبری خارج از عرف، ناتوانی خود را جبران کنند.

خبرگزاری مهر ـ گروه بین الملل: خبرگزاری رویترز طی روزهای اخیر سعی کرده است نقش ویژه ای در مذاکرات هسته ای ایران و اعضای ۱+۵ ایفا کند. البته این نقش آفرینی خاص به معنای فعالیت حرفه ای رویترز در محل مذکرات نیست بلکه مانور رسانه ای همزمان رویترز بر روی متن و حواشی مذاکرات هر دو با چاشنی دروغ و شانتاژ همراه بوده است.

در نخستین شانتاژ خبری، خبرنگاران رویترز در محل مذاکرات هسته ای که از شکست خبری و رسانه ای خود در مصاف با دیگر رسانه ها کلافه به نظر می رسیدند، به فاحشه خانه های شهر وین پناه بردند تا بتوانند با تولید خبری خارج از عرف، ناتوانی خبری و تحلیلی خود در مذاکرات را جبران کنند.

این رسانه غربی روز یکشنبه این هفته درگزارشی نوشت: «اگر فکر می کنید که این روزها جمعیت دیپلمات ها، مقامات، ماموران امنیتی، تحلیلگران و خبرنگاران در وین و در جریان مذاکرات اتمی ایران، فقط کار می کنند سخت اشتباه می کنید، چون مدیر یکی از فاحشه خانه های وین می گوید وقتی مذاکرات ایران در این شهر برگزار می شود، کار و کاسبی اش سکه است.»

این گزارش رویترز البته با واکنش سخت دیگر رسانه ها، دیپلمات ها و خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات مواجه شد. با این حال خبرنگاران رویترز در صدد عادی جلوه دادن آن و بی تقصیر بودن خود در انتشار چنین گزارش سخیفی بر آمدند.

اما این پایان کار نبود، درست دوشنبه شب، هفتم جولای و در حالی که به سبب طولانی شدن مذاکرات چند جانبه وزرای امور خارجه ایران و اعضای ۱+۵ نوعی بی خبری نسبی بر فضای مذاکرات حاکم بود، رویترز شانتاژ روانی ـ رسانه ای دوم خود را با چراغ سبز مستقیم دستگاه سیاست خارجی انگلیس آغاز کرد.

این بار رویترز با طرح دوباره موضوع توان موشکی ایران، بازی مستمری که از همان ابتدای مذاکرات هسته ای دنبال آن بوده را تکمیل کرد.

رویترز در این خصوص می نویسد: «ایران خواهان لغو تحریم برنامه موشک های بالستیک خود هنگام صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و می گوید که این برنامه نباید با مسئله هسته ای مرتبط شود اما تمایلی برای پذیرفتن این خواست ایران در میان شش قدرت جهانی وجود ندارد. یک مقام ایرانی نیز با تایید اختلاف بر سر این موضوع، گفته است طرف غربی نه تنها اصرار به حفظ تحریم های برنامه موشک های بالستیک ایران دارد، بلکه می گوید این برنامه باید کلا به تعلیق در آید.»

با وجود این ادعا، یک منبع اگاه و نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ضمن رد ادعای رویترز اعلام کرد: «انتشار گزارش رویترز به صورتی هدفمند و با هدف کشاندن موضوع توان موشکی ایران به بازی رسانه ای غرب صورت گرفته است. رویترز در گزارش خود سعی کرده است اعضای ۱+۵ را در مواجهه با توان موشکی ایران متحد جلوه دهد اما این موضوع صحیح نیست. مانور خاص رسانه ای رویترز حول موضوع توان موشکی ایران قبلا در جریان سلسله مذاکرات هسته ای قبلی نیز مسبوق به سابقه بوده است.»

در هر حال به نظر می رسد هدف اصلی رویترز از طرح این موارد، تنها دیده شدن در فضای مذاکرات است، بدون این که حرفه ای گری و صداقت خبری در میان گردانندگان این خبرگزاری معلوم الحال اصالت و جایگاهی داشته باشد.