مخالفان داخلی و خارجی سوریه بزودی در بروکسل گردهم می‌آیند

مخالفان سوري

ائتلاف مخالفان سوریه (مخالفان خارج نشین سوریه) و هیات ملی هماهنگی در دمشق که (گروه‌های مخالف داخل سوریه) هفته آینده به منظور ادامه مذاکرات و ارائه دیدگاه‌های خود در خصوص "سند حل و فصل سیاسی" در سوریه در بروکسل با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، مذاکرات در خصوص "سند اصول اساسی برای حل و فصل سیاسی در سوریه" از ابتدای سال جاری میلادی آغاز شده است و نشست بروکسل برای تکمیل آن و با حمایت اتحادیه اروپا برای مناقشه در خصوص دیدگاه‌های طرفین در این زمینه برگزار می‌شود.

طرفین در این نشست تلاش خواهند کرد تا به تفاهم نهایی در خصوص سندی دست یابند که پیشتر موجب اختلاف در داخل هیات هماهنگی و استعفای برخی اعضای آن شده بود.

در همین راستا، احمد رمضان، عضو ائتلاف مخالفان سوریه گفت: در خصوص بندهای اساسی سندی که مبتنی بر بیانیه ژنو و قطعنامه‌های شورای امنیت است تفاهم بسیاری وجود دارد.

وی افزود: این سند پیشتر به استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه ارائه شده است و بعد از ارائه رویکردهای هیات و ائتلاف به سازمان ملل ارائه خواهد شد تا دیدگاه طرفین را در مورد هرگونه راهکار سیاسی در آینده بررسی کند.

رمضان افزود: اتحادیه اروپا که تاکنون ائتلاف و روند تغییر در سوریه را حمایت کرده در این نشست حضور یا تاثیری نخواهد داشت و تنها از کشور میزبان این نشست حمایت خواهد کرد.

رمضان تصریح کرد: ما مخالف داشتن هرگونه نقشی از سوی دولت سوریه در دوره انتقالی یا بعد از آن هستیم.

در این سند سیاسی که شامل 13 بند می‌شود تاکید شده است که هدف از روند سیاسی، تغییر نظام سیاسی کنونی بشکل ریشه‌ای است، از رئیس جمهور گرفته تا دستگاه‌های امنیتی. این سند همچنین تشکیل نظام مدنی دموکراسی که اساس آن گردش مسالمت آمیز قدرت و کثرت گرایی سیاسی است و نیز تضمین حقوق و تکالیف سوری‌ها طبق اصل برابری شهروندی را شامل می‌شود.

بندهای این سند همچنین از سرگیری مذاکرات برای دستیابی به راهکار سیاسی طبق نتایج نشست ژنو 2 و با استناد به قطعنامه‌های شورای امنیت است.

اعضای ائتلاف از اتحادیه اروپا خواستند نقش مثبت خود را به شکل تاثیرگذارتر و متناسب با جایگاه خود در جامعه جهانی ایفا کند.

پیشتر هیاتی از ائتلاف مخالفان سوریه در دیدار با نماینده اتحادیه اروپا در استانبول در خصوص تحولات میدانی و اقدامات سیاسی اخیر ائتلاف و آخرین دیدار آن با دی میستورا مذاکره کردند.

انتهای پیام

کد N882021