وضعیت حقوق بشر در مصر به پایین ترین حد خود رسیده است

سیاسی

یک گزارش حقوقی با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در مصر اعلام کرد سطح حقوق بشر در این کشور به پایین ترین حد خو رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رأی الیوم، سازمان «حقوق بشر عربی» که مقر آن در لندن قرار درد، با صدور گزارشی در پایگاه الکترورنیکی خود اعلام داشت: موارد وکیفیت نقض حقوق بشر که از اول آوریل تا پایان ژوئن گذشته رصد شده است نشان می دهد که رژیم مصر به روش خونین خود از جولای ۲۰۱۳ (تاریخ سرنگونی محمد مرسی رئیس جمهور معدوم مصر) همچنان می دهد.

گزارش مذکور ضمن مستندسازی کشتار نظام مند در درگیری با شهروندان با مصر، افزود: در این مقطع زمانی، دست کم ۵۰ نفر خارج از چارچوب قانون کشته شده اند که ۶ نفر از آنها به خاطر استفاده بیش از قوه قهریه توسط نیروهای امنیتی مصر درجریان اعتراضات مسالمت آمیز به وقوع پیوسته است، این در حالی است که حداقل ۴۴ نفر دیگر در داخل بازداشتگاه ها به خاطر مخالفت با مسئولان و مسائل جنایی به کام مرگ رفته اند.

همچنین در این گزارش آمده است ۲۱ نفر در شرایط مبهم مرده اند و وزارت کشور مصر با صدور بیانیه هایی اعلام کرده است که آنها به هنگام اجرای عملیات تروریستی مرده اند، این در حالی است که خانواده های آنها تاکید کرده اند که آنها در حین و یا بعد از بازداشتشان مرده اند.

این گزارش با تأکید بر تداوم بازداشت های سیاسی به همراه تهدید افراد بازداشت به شکنجه سازمان یافته، افزود: شمار افرادی که در مقطع زمانی مذکور به خاطر مخالفت با مسئولان رژیم بازداشت شده اند دست کم به ۲۵۶۱ نفر رسیده است و رقم کلی افرادی که از اول ژانویه تا آخر ژوئن ۲۰۱۵ بازداشت شده اند به ۴۰۱۲ نفر می رسد.

طبق گزارش مذکور، دستگاه قضایی مصر به روند فزاینده صدور احکام ظالمانه اعم از حکم اعدام و حبس ابد علیه صدها مصری ادامه می دهد.

در مقطع زمانی مذکور حدود ۱۶۵ نفر به اعدام، ۴۵۱ نفر به حبس ابد، ۲۲۲ نفر به یک الی سال زندان و ۲۶۹ نفر دیگر به ۳ الی ۵ سال زندان و ۳۶۰ نفر دیگر نیز به بیش از ۵ سال زندان محکوم شده اند.