سخنگوی کاخ سفید: هنوز تضمینی برای دستیابی به توافق وجود ندارد

دولت آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که هنوز تضمینی برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران تا پایان هفته جاری وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کربی، سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت که هنوز باید تصمیمات بسیار سختی اتخاذ شود.

او ادامه داد: من فکر می‌کنم جان کری روز گذشته به طور مشخص اعلام کرد که هر دو طرف به سختی در حال تلاش هستند تا در هفته جاری به یک توافق دست یابند و این تنها در صورتی عملی خواهد بود که تصمیمات سختی به طور مشخص توسط ایران اتخاذ شود.

کربی افزود: اگر دو طرف بتوانند در مورد برخی از موضوعات اساسی به توافق برسند قطعا تا پایان هفته توافق جامع نیز قطعی خواهد بود اما هنوز تضمینی در این باره وجود ندارد.

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پس از این که دو طرف نتوانستند تا ضرب الاجل 30 ژوئن به توافقی دست یابند تا 7 ژوییه تمدید شده بود.

هم‌اکنون دولت اوباما امیدوار است که بتواند تا پیش از 9 ژوییه که قرار است در این تاریخ توافق با ایران را به کنگره برای بررسی در یک دوره 30 روزه تحویل دهد به توافق با ایران دست یابد اما در صورتی که توافق هسته‌ای با ایران تا پیش از 9 ژوییه حاصل نشود آنگاه کنگره 60 روز برای بررسی این توافق زمان خواهد داشت.

کربی در ادامه این نشست خبری تصریح کرد: دوباره اعلام می‌کنم که هنوز هم تلاش زیادی هم در سطح سیاسی و هم در سطح فنی باید انجام شود.

وی هم‌چنین ادامه داد: هم‌اکنون رفع نگرانی‌های مربوط به ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران و نیز دسترسی به سایت‌های هسته‌ای از موضوعات مورد اختلاف باقیمانده است.

کربی مدعی شد که در صورتی که توافق خوبی حاصل نشود جان کری آماده است تا میز مذاکرات را ترک کند.

به گزارش ایسنا، مقامات ایرانی نیز بارها اعلام کرده‌اند تنها در صورتی ایران توافقی هسته‌ای را امضا خواهد کرد که تمامی منافع ملی ایران در آن تامین شود.

انتهای پیام

کد N881408