ارنست مونیز: استفاده از تجهیزات پیشرفته بازرسی به نفع هر دو طرف است

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي

وزیر انرژی آمریکا با تاکید بر لزوم استفاده از رژیم و تجهیزات پیشرفته در بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران گفت که این اقدام باعث ایجاد اطمینان از پایبندی ایران به تعهداتش خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه‌ نیویورک تایمز در گزارشی در مورد این که پس از توافق احتمالی هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 روند و نحوه بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات هسته‌ای ایران چگونه خواهد بود؛ مدعی شد: حدود 150 واحد از پیشرفته‌ترین و دقیق‌ترین واحدهای بازرسی آژانس آماده‌اند تا در صورت حصول توافق جامع هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 تا سرسخت‌ترین بازرسی‌ها را که تاکنون از هیچ کشوری به عمل نیامده است برای حصول اطمینان از صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و پایبندی ایران به تعهداتش در ایران انجام دهند.

اگرچه قانون‌های موجود مربوط به انجام بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای به کشورها این اجازه را می‌دهد تا در مورد میزان انجام بازرسی‌های هسته‌ای و استفاده از تجهیزات پیشرفته برای نیل به این هدف در خاک خود؛ اعمال نفوذ کنند و دسترسی بازرسان هسته‌ای و میزان این بازرسی‌ها را محدود کنند.

یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران به نیویورک تایمز گفت: اگر ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که ایران به صورت کامل به تعهدات خود پایبند خواهد بود؛ باید بازرسی‌های ما نیز فراتر از نصب چند دوربین و ضبط فیلم باشد.

در ادامه این گزارش آمده است: در ماه آوریل و پس از تفاهم اولیه لوزان، اوباما مدعی شده بود که این توافق گسترده‌ترین و دقیق‌ترین بازرسی‌ها را که تاکنون در هیچ کشوری اجرا نشده است را در تأسیسات هسته‌ای ایران ایجاد خواهد کرد.

هم‌چنین مقامات دولت اوباما همواره تاکید کرده‌اند که استفاده از رژیم جدید بازرسی‌ها و تجهیزات پیشرفته و جدید؛ برای اطمینان از اینکه ایران به تعهداتش پایبند خواهد بود بسیار مهم و ضروری است.

ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا پس از دیدار با علی‌اکبر صالحی، وزیر سازمان انرژی اتمی ایران، در این مورد تاکید کرد: دستیابی به توافق و نیز استفاده از تجهیزات و رژیم‌های پیشرفته بازرسی‌های هسته‌ای به نفع همه خواهد بود؛ چرا که در این صورت به نیروی انسانی کم‌تری نیاز داریم و بازرسی‌ها نیز مطمئن‌تر و موثرتر خواهد بود و نیز باعث ایجاد اطمینان می‌شود که این موضوع برای طرف ایرانی لازم است.

به گزارش ایسنا، پس از دستیابی ایران و کشورهای 1+5 به توافق اولیه ژنو در سال 2013؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازرسی‌های گسترده از تأسیسات هسته‌ای کشورمان، در گزارش‌های خود همواره بر پایبندی ایران به تهداتش در توافق ژنو تاکید کرده است.

انتهای پیام

کد N881377