هشدار لوموند درباره گسترش دامنه خشونت های داعش به اروپا و آمریکا

ایرنا نوشت:

پایگاه اینترنتی روزنامه فرانسوی 'لوموند' روز دوشنبه در گزارشی هشدار داد که اگر آمریکا نتواند گروه تروریستی داعش را در سال جدید میلادی مهار نکند، دامنه خشونت های این گروه به اروپا و آمریکا نیز سرایت خواهد کرد.

در این گزارش آمده است: مقابله و مهار تهاجمی ترین جنبش افراطی در جهان باید یکی از وظایف مهم باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در عراق باشد.

گروه تروریستی داعش که اواسط سال گذشته میلادی پا به عرصه خشونت های خاورمیانه گذاشت، اکنون به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی بر این باورند که اگر این گروه در عراق مهار نشود، دامنه خشونت های آن خیلی سریع به سایر نقاط جهان از جمله اروپا و آمریکا نیز سرایت خواهد کرد.

لوموند بدون اشاره به مقابلعه ارتش و نیروهای مردمی عراق در مهار تروریست های داعش افزوده است: نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده از ماه اوت بیش از 840 حمله هوایی برای جلوگیری از پیشروی جنگجویان داعش از قلمروهایی که در حال حاضر کنترل می کند، صورت داده اند.

اما نیروی هوایی به تنهایی برای مجبور کردن شبه نظامیان داعش به عقب نشینی کافی نیست. دولت عراق هنوز بسیاری از قبایل سنی را از طریق رهبران قبیله ای خود به اندازه کافی متقاعد نکرده است که کمک به روند آموزشی موجود برای ایجاد دوباره ارتش در تسریع عملیات زمینی و حفظ تمامیت ارضی عراق مهم خواهد بود.

در ادامه این گزارش آمده است: البته سوریه نیز یکی دیگر از بحران های بین المللی است که آمریکا باید در سال جدید میلادی چاره ای برای آن بیاندیشد.

سخت ترین مشکل در میان این چالش ها، رسیدگی به جنگ چند لایه در سوریه است که از نیروهای متعدد شبه نظامی به وجود آمده است.

سازمان ملل متحد و روسیه ماه گذشته ابتکارات دیپلماتیک جدیدی به نمایش گذاشتند، اما هیچکدام نتوانستند حمایت کافی برای حرکت رو به جلو در تحولات سوریه به دست آورند.

سوریه به شدت نیازمند تفکر جدیدتر و بزرگتر است. این کشور مرکز استراتژیک خاورمیانه است. جنگ داخلی در آنجا پر هزینه ترین و نیز فاجعه بارترین فجایع انسانی منطقه را به وجود آورده و همه کشورهای همسایه با جایگاه های متفاوت را در معرض بی ثباتی قرار داده است.

اما آنچه که بیش از پیش ذهن باراک اوباما و کارشناسان وزارت خارجه آمریکا را به خود مشغول کرده، موضوع هسته ای ایران و مذاکرات این کشور با گروه 5+1 است.

لوموند در پایان افزوده است: به نظر می رسد، با روی کار آمدن حسن روحانی رییس جمهور میانه رو در ایران، تصمیم این کشور برای مذاکره با غرب بر سر برنامه های هسته ای جدی شده و افزایش یافته است، تا جایی که دو طرف تاکنون به نتایج خوب و ملموسی رسیده اند.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی معتقدند که اگر تنش میان ایران و آمریکا پس از بیش از 3 دهه حل و فصل شود، بسیاری از تنش های منطقه ای از جمله تنش های سوریه، عراق، لبنان و فلسطین اشغالی حل و فصل خواهد شد.

4949

کد N881316