حرکت آرام و بی سروصدای کابل - اسلام آباد برای کاهش تنش‌ها

پاکستان و افغانستان به آرامی و بی سروصدا در حال همکاری با یکدیگر به منظور احیای روابطی هستند که در پی حمله به پارلمان افغانستان و تنش‌های مرزی مخدوش شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اکسپرس تریبیون، درگیری‌های مرزی میان پاکستان و افغانستان جدیدترین عامل اختلاف میان دو کشور است و حتی می‌تواند تلاش‌های گذشته را برای احیای روابط تضعیف کند. پیش از آنکه این رخدادها باعث عمیق‌تر شدن تنش‌ها شود، مقام‌های دو کشور به دنبال تسریع اقدامات برای احیای صلح و سازش هستند و می‌خواهند به هر ترتیبی شده از کانال‌های ارتباطی روابط را در حالت ثبات باقی بگذارند.

به همین منظور قرار است نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در نشست همکاری شانگهای در اوفا، روسیه با مقام‌هایی از افغانستان دیدار و گفت‌وگو کند اما هنوز مشخص نیست چه کسی از دولت کابل به این نشست می‌رود.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفت: دو کشور با یکدیگر به گفت‌وگو می‌پردازند تا درباره مسائل مربوط به منافع مشترک به همکاری بهتری بپردازند.

تنش‌های مرزی میان دو کشور باعث شده تا کابل و اسلام‌آباد یکدیگر را مقصر این تنش‌ها بدانند.

یک مقام مسوول پاکستان گفت: دولت اسلام‌آباد اجازه نمی‌دهد پاکستان به قلمرویی برای استفاده علیه افغانستان به کار گرفته شود. دشمنان کابل، دشمنان اسلام‌آباد هم هستند.

از زمان تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان به ریاست اشرف غنی، رئیس‌جمهوری این کشور در سال گذشته میلادی، روابط میان کابل و اسلام‌آباد بهبود یافته است.

انتهای پیام

کد N880706