همزمان با ورود ولد شیخ احمد به یمن برگزار شد؛

اعتراض حامیان انصارالله به مواضع سازمان ملل / فرستاده سازمان ملل: اوضاع یمن فاجعه‌بار است

یمن

همزمان با ورود فرستاده سازمان ملل به صنعاء حامیان انصارالله در اعتراض به سفر او در صنعاء تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن پس از این که وارد فرودگاه صنعاء شد، گفت که سفرش با هدف تسریع در حصول آتش‌بس انسانی در سایه اوضاع فاجعه‌باری است که مردم یمن دارند.

وی عنوان داشت: ما می‌خواهیم در سریع‌ترین زمان ممکن به آتش‌بس انسانی دست یابیم و با تمامی طرف‌ها در این مورد صحبت می‌کنیم و همچنان خوش‌بین هستیم که به این امر دست یابیم.

او افزود: تلاش‌های خود را برای دست‌یابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای این بحرانی که فاجعه‌بار شده است، بیشتر می‌کنیم.

فرستاده سازمان ملل به یمن بر اهمیت حصول راه‌حل مسالمت‌آمیز همیشگی در یمن تاکید کرد و عنوان داشت: مساله محوری راهکار مسالمت‌آمیزی است که همیشگی باشد و اجازه بازگشت به میز مذاکره و ازسرگیری روند مسالمت‌آمیز سیاسی را بدهد.

این سومین سفر فرستاده سازمان ملل به صنعاء است و یک هیات امور انسانی وابسته به سازمان و هماهنگ‌کننده منطقه‌ای مسائل انسانی او را همراهی می‌کند.

در عین حال منابع آگاه در مصاحبه با روزنامه لبنانی النهار اعلام کردند که اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن اندیشه‌هایی برای آتش‌بس انسانی بلندمدت و توقف درگیری‌ها دارد که در صورت موافقت انصارالله با طرح دولت مستعفی یمن، انتظار می‌رود که این امر از صنعاء اعلام می‌شود.

طرح دولت مستعفی یمن مبتنی بر این است که نیروهای انصارالله و نیروهای حامی علی عبدالله سلاح‌های سنگین و نیمه‌سنگین و انبارهای سلاح را تحویل دهند و همچنین تدابیر تضمینی برای تحقق امنیت و صلح داخلی ظرف دوره زمانی دو ماهه اتخاذ شود و یک نیروی نظامی و امنیتی مشترک عربی مسوولیت نظارت بر اجرای این اقدامات را بر عهده داشته باشد و در مقابل حملات ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان به یمن متوقف شود.

این در حالی است که صدها تن از حامیان جنبش انصارالله در خیابان فرودگاه صنعاء علیه «موضع سازمان ملل نسبت به اوضاع انسانی در یمن» تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان از سازمان ملل و کشورهای جهان خواستند تا برای لغو محاصره‌ای که ائتلاف عربی علیه یمن اعمال کرده است و همچنین برای توقف حملات هوایی تلاش کنند.

این تظاهرات در پی فراخوان کمیته انقلابی انصارالله در محکوم کردن موضع سازمان ملل و حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری عربستان به مردم یمن صورت گرفت.

کمیته انقلابی در بیانیه‌ای اعلام کرد: این تظاهرات برای این است که پیامی به جهانیان فرستاده شود و دعوتی برای پشتیبانی مردم یمن صورت بگیرد و این تظاهرات برای رسوا کردن قطب شر انجام شد که با تجاوز وحشیانه، ظالمانه و احمقانه خود دست به کشتار دسته جمعی مردم یمن می‌زنند. این تظاهرات همچنین پیامی به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل است تا شاید به مسوولیت خود عمل کرده و از بند اعمال فشارهای کشورهای متجاوز آزاد شود.

از سوی دیگر، عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن با خالد بحاح، نخست وزیر و معاون خود و مشاورانش و وزیران و اعضایی از پارلمان و رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی در ریاض دیدار کرد که در این دیدار تحولات میدانی و رخدادها در استان‌های مختلف یمن و استان‌های تعز، عدن و الضالع مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس‌جمهور فراری یمن از کشورهای دوست و برادر خواست تا کمک‌های انسانی بیشتری را به یمن ارائه دهند.

انتهای پیام

کد N880585