نگرانی‌ها از افزایش تلفات غیرنظامی در حملات بی‌دقت ارتش عراق در فلوجه

در پی بالا گرفتن درگیری‌ها در شهر فلوجه عراق میان ارتش و نیروهای داعش، منابع محلی از کشته شدن ده‌ها غیرنظامی در حملات بدون دقت دو طرف خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، درگیری‌ها در شهر فلوجه، دومین شهر بزرگ استان الانبار که بخش‌های زیادی از آن در دست داعش است بالا گرفته و نگرانی‌ها درباره وارد آمدن تلفات بیشتر به غیرنظامیان افزایش یافته است.

بنا به گفته منابع نظامی عراقی نیروهای دولتی با حمایت نیروهای داوطلب مردمی که عمدتا از شیعیان تشکیل شده‌ وارد بخش‌هایی از شمال این شهر سنی نشین شده‌اند و درگیری‌های شدید میان آنها و اعضای داعش ادامه دارد.

منابع محلی در فلوجه می‌گویند که در درگیری‌های 24 ساعت گذشته دست کم 30 غیرنظامی از جمله زنان و کودکان در حملات هوایی ارتش عراق و نیز گلوله باران‌های کورکورانه داعش کشته شده‌اند. آنها می‌گویند 24 غیر در حملات هوایی جنگنده‌های عراقی جان خود را از دست داده‌اند و 53 تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

ارتش عراق مدتی است عملیات گسترده‌ای را برای بازپس گیری شهر فلوجه که یکی از استراتژیک‌ترین شهرها از لحاظ پشتیبانی انسانی برای داعش محسوب می‌شود، آغاز کرده و مدعی است که طی این عملیات توانسته ده‌ها تن از نیروهای داعش را از پای درآورد.

رهبران عشایر سنی در فلوجه ارتش عراق را متهم می‌کنند چندان که باید در حملات هوایی خود دقت لازم را انجام نمی‌دهد و تفکیک‌ غیرنظامیان از نظامیان برای ارتش چندان مهم نیست و این امر باعث وارد آمدن تلفات زیادی به نیروهای غیرنظامی در شهر فلوجه شده است.

ساکنان سنی فلوجه که مخالف مشارکت نیروهای داوطلب مردمی در این عملیات هستند این نیروها را متهم می‌کنند که به بهانه همکاری شهروندان فلوجه با اعضای داعش دست به کشتار و آزار بدون دلیل شهروندان این شهر می‌زنند.

شهر فلوجه در 70 کیلومتری بغداد بافتی مذهبی و تندرو دارد و از همان نخستین ماه‌های تشکیل داعش به اشغال این گروه درآمد و به پایگاهی مهم برای جذب نیرو و آموزش عقیدتی و نظامی داعش تبدیل شد.

انتهای پیام

کد N880398