یوسفی‌مقدم:

سیاستمداران برای رسیدن به اهداف خود عدالت را نادیده نگیرند

دین,عدالت اجتماعی

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: مسأله عدل از مهمترین مسائل اجتماعی و دینی است و بنیاد و اساس دین بر عدل استوار است.

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که «یکی از واژه‌های مقدسی که تمام افراد به آن علاقمند هستند واژه عدالت است» اظهار کرد: همه افراد دوست دارند که عدل را در تمام ابعاد زندگی خود حاکم کنند. عدل ضد جور و ستم و حد وسط بین افراط و تفریط است.

وی خاطرنشان کرد: عدل یکی از واژه‌هایی است که در مقام بیان و توصیف بسیار وسیع و گسترده‌ است اما در مقام عمل بسیار سنگین است؛ هستند کسانی که در توصیف عدل خوب حرف می‌زنند اما در اجرای آن کم می‌آورند.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم در ادامه با اشاره به این‌که «عدل را در تمام ابعاد باید از دیدگاه قرآن بررسی کرد» گفت: در قرآن کریم موضوعات فراوانی درباره عدل بیان شده است. یکی از مسائل بسیار مهم در قرآن کریم عدل در عرصه‌های نظام اقتصادی،‌ سیاسی، اجتماعی و اعتقادی است که تمام این مسائل باید بر اجرای عدل استوار باشند.

یوسفی‌مقدم افزود: خداوند بارها در آیه‌های مختلف انسان‌ها را دعوت به ایمان و تقوا می‌کند و یکی از اصول تقوا همین اجرای عدل است و خداوند در قرآن می‌فرماید: "کسی که در برابر عدل بایستد به معنای اعلان جنگ با خدا و پیامبر خدا (ص) است." مسأله عدل یکی از اصول اساسی تبیین فکر، اندیشه و عمل در اسلام است.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تأکید کرد: در برخی از آیات قرآن احراز مسئولیت برای یک مسئول و مدیر را برخورداری از عدل می‌دانند و حتی شرط لازم برای کسانی که در عرصه قوای مجریه، مقننه، اجرائیه و... هستند باید برخورداری از عدالت باشد. خداوند در آیه 124 سوره بقره به این امر اشاره کرده است. مسأله عدل حتی در ولایت و امامت هم مهم است. پس اصل مسئولیت پذیری در دین اسلام بر اساس عدالت است و فردی که اهل عدل و قسط باشد به سایر افراد ظلم نمی‌کند.

یوسفی‌مقدم تأکید کرد: هر فردی در هر پست و شغلی باید به اجرای عدالت بپردازد. چرا که این مقام‌ها امانت‌های الهی هستند و این امانت‌های الهی باید در دست اهلش باشد. خداوند در آیه 58 سوره نساء هم به این موضوع پرداخته است.

وی در ادامه با بیان این‌که «خداوند در آیه 135 سوره نساء اجرای قسط و عدالت را برای همگان مهم می‌داند» گفت: در این آیه خداوند به صراحت می‌فرماید «که همگی باید برای اجرای عدل و داد احساس مسئولیت کنند، حتی اگر اجرای عدالت به ضرر آنها باشد» پس موضوع عدالت یکی از موضوعات بسیار مهم و حساس در جامعه اسلامی است و همه باید مجری عدالت باشند.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تأکید کرد: مسأله عدل از مهمترین مسائل اجتماعی و دینی است و بنیاد و اساس دین بر عدل استوار است. کسی که بر اجرای عدالت استوار نباشد نمی‌تواند ادعای دینداری کند. در مقابل اجرای عدالت همواره استکبار،‌ ظلم و هوای نفس قرار دارد. اگر کسی از عدل فاصله بگیرد یعنی از دین فاصله گرفته است.

یوسفی‌مقدم ادامه داد: در اندیشه لائیک فردی که از نظر اقتصادی در درجه بالایی قرار دارد می‌تواند حقوق سایر افراد را نادیده بگیرد و پایمال کند. در حالی که عدالت در اندیشه دینی یک معنی و مفهوم خاص دارد. عدالت در اندیشه دینی به معنی رعایت کامل حقوق افراد است. در دین اسلام قانون باید بر اساس عدل نوشته شود و همچنین طبق برنامه‌ریزی‌هایی که صورت می‌گیرد باید حقوق تک‌تک افراد بر اساس عدل داده شود و هرگز به کسی ظلم نشود.

وی در ادامه با بیان این‌که «یکی از رسالت‌های مهم و بزرگ انبیای الهی اجرای عدالت بود» گفت: پیامبران برای این مبعوث شدند تا زمینه‌ای را فراهم کنند برای اینکه مردم به اجرای عدالت بپردازند و هرگز حقی از کسی ضایع نشود. اگر در جایی افراط و تفریط ببینیم در آنجا عدالت بی‌معنا می‌شود. سیاستمداران ما باید از روی عدل حرف بزنند و نباید برای رسیدن به اهداف سیاسی و حزبی خود عدل را نادیده بگیرند.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: خداوند انسان را هرگز رها نیافریده است و قوانین رفتاری را برای انسان‌ها قرار داده است تا انسان‌ها با استفاده از این قوانین بتوانند به آن هدف اصلی آفرینش برسند. امیدواریم خداوند مجموعه نظام ما را در اجرای عدالت آن هم به معنای عامش کمک کند و خداوند آن عدالت گستر حقیقی و واقعی را برای نجات بشریت برساند.

انتهای پیام

کد N880380