رئیس جمهوری یونان با رهبران احزاب پارلمان دیدار می کند

سیاسی

پیرو درخواست الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان، «پروکوپیس پاولوپولیس» رئیس جمهوری این کشور با رهبران احزاب حاضر در پارلمان دیدار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، در دیدار رهبران ۷ حزب حاضر در پارلمان با رئیس جمهوری یونان، انتظار می رود که الکسیس سیپراس طرح خود را برای آغاز دور جدیدی از گفتگوها با وام دهندگان بین المللی به این کشور و اتحادیه اروپا برای خروج از بحران بدهی ها، ارائه کند.

بر این اساس «پروکوپیس پاولوپولیس» اعلام کرده است که این درخواست نخست وزیر چپ گرای این کشور را پذیرفته است. وی افزوده است که نتیجه همه پرسی در این کشور درباره ادامه حضور یا خروج از حوزه پولی یورو نبوده است.

همزمان از آتن خبر می رسد که پلیس یونان بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر از معترضان به نتیجه همه پرسی این کشور را که با بمب های آتشین به پلیس ضد شورش حمله کرده بودند، بازداشت کرده است.

وزارت کشور یونان اعلام کرد با شمارش ۵۱.۸۸ درصد آرای رای دهندگان در همه پرسی روز یکشنبه این کشور، ۶۱.۲۴ درصد شرکت کنندگان به پیشنهادات وام دهندگان به این کشور بحران زده رای منفی داده و ۳۸.۷۶ درصد نیز به این پیشنهادات رای مثبت داده اند.

بعد از اعلام رسمی نتایج اولیه آرای همه پرسی روز یکشنبه در یونان، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه با یکدیگر به صورت تلفنی گفتگو کرده و خواستار برگزاری نشست اضطراری اتحادیه اروپا برای بررسی بحران یونان شدند.

اعلام این نتیجه که می تواند یک پیروزی بزرگ برای دولت چپگرای حاکم الکسیس سیپراس نخست وزیر این کشور محسوب شود، باعث شد تا آنتنیو سامارانش نخست وزیر سابق و رهبر حزب محافظه کار از سمت خود استعفا دهد.