رهبر اپوزیسیون یونان کناره گیری کرد

سیاسی

اعلام نتایج اولیه همه پرسی مردم یونان، کناره گیری «آنتونیو سامارانش» رهبر حزب محافظه کار و مخالف دولت چپ گرای این کشور را به دنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت کشور یونان اعلام کرد که بعد از شمارش ۵۱.۸۸ درصد آرای رای دهندگان در رفراندوم روز یکشنبه این کشور، ۶۱.۲۴ درصد شرکت کنندگان به پیشنهادات وام دهندگان به این کشور بحران زده رای منفی داده اند. اعلام این نتیجه که می تواند یک پیروزی بزرگ برای دولت چپگرای حاکم الکسیس سیپراس نخست وزیر این کشور محسوب شود، باعث شد تا آنتنیو سامارانش نخست وزیر سابق و رهبر حزب محافظه کار از سمت خود استعفا دهد.

بر این اساس «وانگلیس میماراکیس» رئیس سابق پارلمان یونان قرار است به طور موقت جانشین آنتونیو سامارانش در رهبری حزب محافظه کار «دموکراسی تازه» یونان شود.

ایتارتاس نیز گزارش داد وزارت کشور یونان اعلام کرده است که ۳۸.۷۶ درصد مردم این کشور نیز در همه پرسی برگزار شده، به پیشنهادات وام دهندگان بین المللی برای اعطای وام های بیشتر به دولت چپ گرای الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان رای مثبت داده اند.

دولت یونان که با بحران بدهی های سنگین مواجه است و توانایی بازپرداخت بدهی های خود را ندارد، پیشنهادات وام دهندگان بین المللی از جمله اجرای برخی سیاست های ریاضتی و کاستن از حقوق افراد بازنشسته را «تحقیر آمیز» توصیف کرده و از مردم این کشور خواسته بود تا در رفراندومی که روز یکشنبه برگزار شد به آن رای دهند.