در طرح قرآنی «شمیم وحی» هر شب بالغ بر دو هزار نفر شرکت می‌کنند

دبیر شورای عالی قرآن و عترت شهرداری تهران گفت: وجه تمایز طرح قرآنی شمیم وحی با سایر محافل قرآنی این است که در این طرح موضوعات سبک زندگی تفسیر می شود و استعدادیابی و انفاق و کمک به ایتام از جمله حاشیه‌های این طرح قرآنی است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)‌، حجت الاسلام و المسلمین کوششی عصر امروز در نشست خبری طرح قرآنی « شمیم وحی» که در موزه ملی قرآن کریم برگزار شد با بیان اینکه در سالهای گذشته هم این طرح اجرا می شد ولی امسال برنامه ریزی مناسبی برای آن صورت گرفته است،‌ اظهار کرد: در طرح شمیم وحی امسال به دلیل استقبالی که مردم سال گذشته از این طرح داشتند ما برنامه ریزی های اساسی را انجام دادیم. یکی از برنامه هایی که در حاشیه این مراسم صورت می گیرد طرح کمک به فقرا است.

وی یادآور شد: یکی از خصوصیات برجسته این طرح همکاری دستگاه های مختلف از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان دارالقرآن،‌ ارگان های نظامی و انتظامی و خیلی از ارگان های دیگر است که ما در برپایی این طرح حمایت کردند و حمایت آن‌ها به معنای حمایت مالی نیست بلکه خود مردم و خیرین هزینه های این طرح را متقبل شده اند.

دبیر شورای عالی قرآن و عترت شهرداری تهران افزود:‌ نکته بعدی که در این محافل قرآنی وجود دارد و وجه تمایز آن با سایر محافل قرآنی محسوب می‌شود این است که در این محافل قرآنی موضوعات سبک زندگی تفسیر می‌شود و برای تفسیر این مفاهیم قرآنی از نمایندگان ولی فقیه در استان ها بهره برده ایم. همچنین استعدادیابی، انفاق و کمک به ایتام از جمله حاشیه های این طرح است.

کوششی خاطر نشان کرد: استقبال از این طرح بی نظیر بوده است و طرح شمیم وحی هر شب در یکی از استان های محروم برگزار می‌شود و چیزی بالغ بر دو هزار شرکت کننده دارد.

وی گفت: این طرح اثرهای ویژه ای داشته است که بسیار مفید بوده. ما این طرح را برای شهر تهران در منطقه 18 برگزار می کنیم و جلسه اختتامیه آن در پایان ماه مبارک رمضان در استان تهران است.

در ادامه این نشست خبری حامد شاکرنژاد یکی از استادان برجسته قرآن با بیان اینکه شبی بالغ بر دو هزار نفر در طرح تلاوت شمیم وحی شرکت می کردند، گفت:‌ سالها پیش مقام معظم رهبری در یکی از بیانات خود درباره برپایی کرسی های تلاوت مطالبی را فرموده اند و در این راستا اتفاقات خوبی هم افتاد و قرأ داخلی و بین‌المللی در این جلسات کرسی های تلاوت شرکت کردند ولی فرمایشات رهبری فقط مختص به یک سال نیست و باید در امور قرآنی نهادینه شود.

وی گفت: در طرح شمیم وحی برنامه های اساسی که داریم علاوه بر برپایی کرسی تلاوت شعار حمایت از محرومین را نیز در دستور کار قرار داده ایم تا در کنار خواندن قرآن عمل به دستورات قرآنی هم انجام بدهیم. از ابتدای ماه مبارک تاکنون در حدود 16 استان کشور این طرح برگزار شده که اولویت ما استان های محروم و اهل تسنن بود چرا که امسال سال همدلی و همزبانی است و با برپایی این جلسات در استان هایی که برادران اهل تسنن هستند ما می توانیم به همدلی و همزبانی برسیم.

این استاد قرآن ادامه داد: از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون چندین استان را رفته ایم که شروع برنامه های ما حضور در مزار شهدا و پس از آن دیدار با نماینده ولی فقیه استانها آغاز می شد و پس از آن به بازدید مناطق محروم می رفتیم. از جمله کارهایی که در کنار کرسی های تلاوت انجام داده ایم آزادی زندانیان است که مقام معظم رهبری این کار را آغاز کرد و ما هم این حرکت را ادامه دادیم. همچنین بیماریهای صعب العلاج را تحت پوشش قرار دادیم و در این راستا کارهای مثبتی انجام داده ایم، جاهایی که نیازمند ساخت مسکن، مسجد و یا کمک هزینه تحصیلی بوده اند کارهای مفیدی انجام شد.

شاکرنژاد تصریح کرد: ما درهر شب و هر محفل کرسی تلاوت دو هزار جلد قرآن پالتویی به عزیزان اهدا می کردیم. در این سال که سال همدلی و همزبانی است ارگان های زیادی به ما برای برپایی این مراسم کمک کردند. ما پیش بینی کرده ایم که پس از پایان این ماه مبارک رمضان جمع بندی های این طرح صورت بگیرد و استعدادیابی و پرورش نیروهای قرآنی را در دستور کار داشته باشیم و می خواهیم این حرکت خداپسندانه فقط مختص به این ماه نباشد بلکه در تمام ایام سال ادامه داشته باشد.

وی گفت‌: تقریبا در هر استان به سه تا 4 نفر زندانی کمک کردیم از جمله شهرهایی که مدنظر ما بود و به آن‌ها سر زده ایم استان های بندرعباس، کرمان،‌ زاهدان،‌ خراسان شمالی و خوزستان بوده است و در ادامه هم به استان های ایلام،‌ گرگان،‌ گنبد،‌ سنندج،‌ بانه، فارس، مشهد و بوشهر سرمی زنیم. ما این طرح را در استان تهران در مناطق محروم برگزار می کنیم. فراخوان این طرح در استان ها از طریق زیرنویس رسانه ملی و تبلیغات انجام شد و دوستان ما در قالب کاروان نور اطلاع رسانی می کردند و سایت ندای ملکوت هم در حال راه اندازی است.

انتهای پیام

کد N880197