رحمانی فضلی در پیامی به مناسبت «روز دهیاری‌ها»؛

توجه به روستاها و دهیاری‌ها نصب‌العین برنامه‌ریزان کشور قرار گیرد

سیاسی

وزیر کشور تأکید کرد: در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه، توجه جدی به روستاها و پررنگ دیدن نقش دهیاری‌ها در تعریف مأموریت‌های مرتبط با توسعه پایدار، باید نصب‌العین برنامه‌ریزان قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پیامی به مناسبت ۱۴ تیرماه «روز دهیاری‌ها» شکل‌گیری بیش از ۳۲ هزار نهاد مردمی دهیاری در کشور را مصداق بارزی از مردم‌سالاری دینی و آینه تمام‌نمای همدلی و همزبانی دولت و ملت خواند.

در ابتدای این پیام آمده است: «چهاردهم تیرماه را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ مدیریت روستایی کشور دانست که به یمن آن، روستاها در پی عبور از مدیریت‌های پراکنده و بی‌سامان در ادوار مختلف، از برکت حضور نهادی مدیریتی برخاسته از متن جامعه‌ روستایی برخوردار شدند. دهیاری‌ها در پیوند با شوراهای اسلامی روستا مدیریت نوینی را در سطح کشور رقم زده و طی هفده سال گذشته نقش مؤثری را در راستای تحقق توسعه پایدار و متوازن ملی ایفا نموده‌اند. شکل‌گیری بیش از ۳۲۰۰۰ نهاد مردمی دهیاری در کشور را می‌توان مصداق بارزی از مردم‌سالاری دینی و آینه تمام‌نمای همدلی و همزبانی دولت و ملت دانست».

این پیام در ادامه می‌افزاید: «مأموریت‌های ارزشمند دهیاری‌ها از آغاز تأسیس این نهاد در ایجاد رضایت‌مندی روستاییان و ارتقای کیفیت سکونت‌گاه‌های روستایی نقش به‌سزایی داشته‌ است. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون: حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، مدیریت بحران در مناطق روستایی، بهبود سیما و منظر روستایی، ارتقای وضعیت کالبدی روستاها، افزایش امنیت در مناطق روستایی، ارتقای سطح سرمایه اجتماعی روستاها و کمک در تثبیت جمعیت روستایی اشاره کرد».

در ادامه پیام آمده است: «دهیاری‌ها می‌توانند با بهره‌گیری از موقعیت‌ها و ظرفیت‌های گران‌بهای خاص مناطق روستایی از قبیل: وجود جاذبه‌های طبیعی و تنوع شگفت‌انگیز جغرافیایی، میراث فرهنگی غنی، سرمایه‌های انسانی، قابلیت‌های طبیعی و مزیت‌های اقتصادی، بسترهای لازم برای تحقق توسعة پایدار روستایی را فراهم و تسهیل نمایند. اما بی‌شک تحقق این مهم بیش از هر چیز نیازمند سیاست‌گذاری‌ها، حمایت‌های مادی و معنوی دولت و برنامه‌ریزی‌های مناسب است. این حمایت در پرتو توجه دولت به روستاها و تخصیص اعتبارات قابل توجهی به آنها طی دو سال گذشته معنایی ملموس یافته اما این پشتیبانی‌ها باید همچنان و با قوت بیشتری ادامه یابد تا چرخ توسعه مناطق روستایی بر مدار پایداری بچرخد».

در انتهای این پیام آمده است: «در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه کشور توجه جدی به روستاها و پررنگ دیدن نقش دهیاری‌ها و محور قرار گرفتن آن‌ها به عنوان مدیران ارشد روستا در تعریف مأموریت‌های مرتبط با توسعه پایدار، انتظار معقولی است که باید نصب‌العین برنامه‌ریزان و سیاست‌‌گذاران کلان کشور قرار گیرد. با تبریک این سالروز مهم به تمامی تلاش‌گران حوزه مدیریت روستایی در سطوح ملی و محلی به‌ویژه دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستایی سراسر کشور از پروردگار متعال برای تمامی کسانی که دغدغه توسعه و پیشرفت کشور عزیزمان را دارند و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌نمایند، ‌ صمیمانه آرزوی سعادت، ‌ سربلندی و توفیق روزافزون را دارم».