مادورو "تعرض" جمهوری گویان علیه ونزوئلا را محکوم کرد

رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد، فردا (دوشنبه) درباره "تعرض" جمهوری گویان علیه کاراکاس به مجمع ملی کشورش گزارش خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در مراسم ارتقاء درجه مقامات عالی رتبه بخش‌های مختلف "نیروهای مسلح ملی بولیواری" گفت: دوشنبه گزارش مفصل و اطلاعات دقیقی را درباره تمامی اقدامات تعرضی که علیه سرزمین‌ ما صورت گرفته به مجمع ملی ارائه خواهم داد.

وی افزود: در سال‌های 1835، 1840 و 1899 میلادی قلمرو "اسیکیبو" با هدف دسترسی به رودخانه "اورینوکو" از اموال کشور ما تصرف شد تا ما را برای امپراتوری انگلیس فتح کنند. در حال حاضر گمان می رود که ما اقدامات تحریک آمیز کمپانی نفتی "اکسون موبایل" و توهین‌های دولت جمهوری گویان را پذیرفته‌ایم.

در همین حال بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در نشستی که با دیوید گرانگر، رئیس جمهوری گویان داشت تمایل خود را برای میانجی‌گری در خصوص این مشکل بیان کرد.

مادورو هفته گذشته گفت:تلاش بین‌المللی وجود دارد که توسط "جناح راست" و اکسون موبایل سازمان دهی شده تا ونزوئلا را با کشورهای هم مرزش دچار مشکل کند.

براساس سندی که اخیرا توسط مادورو امضا شده، این مناقشه مرزی منطقه‌ای به وسعت 160 هزار کیلومتر مربع را پوشسش می‌دهد که سه متر مربع آن متعلق به قلمرو جمهوری گویان است.

در همین حال جمهوری گویان مدعی است که ونزوئلا مرزهای دریایی‌اش از جمله این منطقه مورد مناقشه را که شامل لایه‌های وسیع نفتی است و اخیرا کشف شده، اصلاح کرده است.

مادورو شرکت نفت آمریکایی "اکسون موبایل" را که پروژه‌های بزرگ اکتشاف نفت را به همراه چند کمپانی محلی رهبری می‌کند، مقصر این درگیری‌ها می‌داند.

انتهای پیام

کد N880086