نگاهی به هشت پیش‌بینی سیا پس از 15 سال

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در سال 2000 پیش از روی کار آمدن جورج بوش به عنوان رئیس جمهور، گزارشی 70 صفحه‌ای درباره جهان در سال 2015 منتشر کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری بیزنس اینسایدر، هم‌اکنون تقریبا به نیمه سال 2015 رسیده‌ایم و به نظر می‌رسد که بسیاری از پیش‌بینی‌های سیا درست از آب درآمده است. در ادامه نگاهی اجمالی به پیش‌بینی‌های سیا می‌اندازیم که در دسامبر 2000 منتشر شده است.

سیا در گزارش مذکور نوشته بود، «امور بین‌المللی به شدت به سازمان‌های بزرگ و قدرتمند وابسته می‌شود و نه دولت‌ها.» این امر صحت دارد و می‌توان برای نمونه به ظهور داعش اشاره کرد. از سوی دیگر، همچنین یک کادر جدید از عواملی وجود دارد که مرز عوامل خصوصی و دولتی را می‌شکند و می‌توان برای مثال به هکرهای چینی اشاره کرد که مظنون به سرقت اطلاعات میلیون‌ها کارمند دولت آمریکا هستند و یا هکرهایی که شرکت سونی پیکچرز را سال گذشته هدف حمله قرار دادند و گمان نمی‌رود که متعلق به دولت کره ‌شمالی باشد.

در مورد دیگری آمده است، «از هم‌اکنون تا 2015 تاکتیک‌های تروریستی بسیار پیچیده خواهد شد و تلفات گسترده‌ای بر جای می‌گذارد.» این مساله کاملا درست است. متاسفانه این مساله به سرعت و در 11 سپتامبر 2001 تحقق یافت.

سیا همچنین گزارش داد، «ایران و عراق در آینده‌ای نزدیک به موشک‌های دوربرد دست می‌یابند و می‌توانند یک سال بعد آنها را آزمایش کنند و تا سال 2004 هم به موشک‌های کروز دست می‌یابند.» این پیش‌بینی هم درست است و هم غلط.

سازمان جاسوسی آمریکا هم‌چنین در گزارش 2000 خود گفته بود که جمعیت جهان با رشد بیش از یک میلیارد به 2 / 7 میلیارد می‌رسد. این درست است و جمعیت جهان هم‌اکنون 3 / 7 میلیارد است.

بر طبق پیش‌بینی سیا منابع انرژی برای برآورده‌ کردن تقاضا کافی خواهد بود. این امر کاملا درست است. تولید نفت آمریکا طی سال‌های اخیر به شدت رشد داشته است و آمریکا در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در سال‌های آتی حرکت می‌کند.

سیا گفته بود، اقتصاد چین برای غلبه بر اروپا به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان رشد خواهد کرد اما همچنان عقب‌تر از آمریکا قرار خواهد داشت. این مساله نسبتا درست است. با برخی سنجش‌ها، اقتصاد چین در حال حاضر بزرگتر از اقتصاد آمریکاست اما از طرف دیگر اقتصاد چین به بزرگی اتحادیه اروپا نیست.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا همچنین گفته بود، اروپا نمی‌تواند کاملا به رویای هم‌طراز شدن با آمریکا به عنوان تعیین‌کننده اقتصاد جهان تبدیل شود. اما این مساله چندان درست نیست. گزارش سیا درباره اقتصاد اروپا با سرسختی بسیار تنظیم شده است. اقتصاد اروپا در اوایل سال جان چندانی نداشت اما اخیرا رشد خوبی داشته است.

در گزارش 2000 سیا آمده بود، «ایدز، قحطی و ادامه آشوب سیاسی و اقتصادی بدین معناست که جمعیت جهان خصوصا در کشورهای آفریقایی به شدت کاهش می‌یابد.» این امر نادرست است. جمعیت آفریقا از 800 میلیون در سال 2000 به 1 / 1 میلیارد تن در سال 2014 افزایش یافت.

انتهای پیام

کد N879963