هاآرتض:

ایران خود را برای روز بعد از توافق آماده می‌کند

سیاسی

یک روزنامه چاپ سرزمینهای اشغالی در مور مذاکرات در حال انجام وین می نویسد: وضعیت بگونه ای است که احتمال توافق میان ایران و ۱+۵ بسیار افزایش یافته بگونه ای که حتی «نتانیاهو» نیز به این نتیجه رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هاآرتض، توافق نهایی هنوز حاصل نشده اما حتی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، این نکته را فهمیده که دورانی که ایران تحت تحریم های اقتصادی بود رو به پایان است. 

در ادامه این گزارش به خبر شب گذشته آسوشیتدپرس که اعلام شده بود ایران و ۱+۵ در مورد نحوه لغو تحریم ها به توافق رسیده اند پرداخته شده و آمده است: البته یک مقام ایرانی این موضوع را تکذیب کرده و عنوان داشته تا زمانیکه در مورد همه موضوعات توافق نشود هیچ توافقی انجام نشده است. 

هاآرتض می نویسد: بحثی در این مورد وجود ندارد که بخش قابل توجهی از تحریم های ایران در فاصله کوتاهی بعد از امضای توافق نهایی لغو می شوند البته این امر (لغو در فاصله کوتاهی بعد از امضای توافق) با آنچه که رهبر ایران در هفته گذشته در مورذ لزوم لغو فوری تحریم ها تعیین کردند تفاوت دارد. 

به هر حال در صورتی اگر این توافق به سرانجام برسد کنگره آمریکا یک ماه فرصت دارد تا آن را تصویب کند. البته لغو تحریم ها فقط یک بخش از بخش هایی متعددی است که توافق نهایی شامل آنها می شود. 

بخش دیگر توافق نهایی شامل بازگشت خودکار تحریم هاست که البته روسیه با این امر مخالف است بطوریکه در صورت لزوم بازگشت دوباره تحریم های علیه ایران، روسیه از حق وتوی خود در شورای امنیت برای مخالفت با آن استفاده می کند. 

بخش دیگر موجود در این توافق بازرسی از تاسیاست ایران است که مذاکرات در خصوص آن ادامه دارد. 

هاآرتض در ادامه می نویسد: پرسشی که در اینجا مطرح می شود این مورد است که آیا ایران و ۱+۵ تا روز سه شنبه که مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع است به نتیجه خواهند رسید یا آنکه مجددا مذاکرات تمدید می شود؟ 

در این وضعیت «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز گذشته پیامی را منتشر کرد که در آن آمده بود طرفین هیچگاه تا این حد به توافق نزدیک نبوده اند. 

آنطور که به نظر می رسد توافق در دسترس است و شرکت های نفتی و کشورهای خاورمیانه در حال برنامه ریزی برای بهای نفت در زمانی هستند که ایران مجددا تبدیل به یکی از صادرکنندگان اصلی نفت و گاز می شود. 

هاآرتض در پایان می نویسد: در اسرائیل نیز وضعیت به همین شکل است. اینطور به نظر می رسد که توافق در دسترس است و در صورت بازگشت ایران به بازار نفت و گاز، این کشور یک رقیب اصلی برای گاز و شرکت های گازی اسرائیل خواهد بود و این موضوع اهمیت نهایی کردن تولید گاز در سواحل اسرائیل را یاد آور می شود و به همین دلیل است که نتانیاهو بر تولید گاز تاکید دارد. این شرایط گویای این مطلب است که نتانیاهو نیز به این درک رسیده که دورانی که ایران تحت تحریم های بین المللی بود به پایان رسیده است.