امیر اسماعیلی :

سامانه بومی «قدیر» در لبه تکنولوژی‌های دنیا قرار دارد

سیاسی

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) با تأکید بر اینکه سامانه راداری «قدیر» تجلی «ما می توانیم» است گفت: «قدیر» سامانه‌ای بومی در لبه تکنولوژی‌های دنیاست.

به گزارش خبرگزاری مهر،  دومین رادار برد بلند سه بعدی سپاه در کلاس «قدیر» عصر دیروز با حضور امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) و جمعی از فرماندهان پدافند سپاه و ارتش در سایت پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه در اهواز عملیاتی شد.

اسماعیلی در حاشیه این مراسم  اظهار داشت: رادار قدیر که از صفر تا صد آن به دست متخصصان توانمند جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه انجام شده، تجلی  ما می توانیم است.  

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) اظهار داشت: این سامانه هزینه‌ای معادل یک پنجم نمونه خارجی خود دارد و با قرار گرفتن در زنجیره پدافند هوایی موجب بالا رفتن میزان امنیت آسمان کشور می‌شود.  

وی با بیان اینکه این رادار دارای توانمندی بالای دفاع الکترونیک در محیط جنگ الکترونیکی است، افزود: رادار قدیر امواجی دارد که رهگیری آن توسط گیرنده‌های دشمن بسیار سخت خواهد بود.  

اسماعیلی تصریح کرد: کشف و شناسایی ریز پرنده‌ها با سطح مقطع راداری کم، یکی دیگر از ویژگی‌های رادار قدیر است و این تکنولوژی در لبه تکنولوژی‌های دنیا قرار دارد.  

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) گفت: از دیگر ویژگی‌های این رادار تفکیک در برد و زاویه است که می‌تواند تمام اهداف را در بردهای مختلف کشف و بدون اخلال آن‌ها را رهگیری کند.  

اسماعیلی با بیان اینکه تمام قطعات این رادار داخلی است و هیچ گلوگاهی در تعمیر و نگهداری آن وجود ندارد، اظهار داشت: امنیت و آرامش با سامانه‌های دفاعی یک امر ضروری است و برای همین توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران است که سازمان ایکائو بر امن بودن هوا و فضای کشورمان تاکید می‌کند.  

وی با بیان اینکه فاصله میان استقرار اولین نمونه رادار قدیر تا دومین نمونه آن حدود یک سال بود، گفت: در کمتر از یک سال آینده سومین رادار دوربرد سپاه در منطقه مورد نظر نصب و عملیاتی خواهد شد.