نخست وزیر ترکیه: دستور حمله مشروط ارتش به سوریه داده شده است

نخست وزیر ترکیه در سخنانی فاش کرد، ارتش ترکیه دستور گرفته است تا در صورتی که تحولات در کشور جنگ زده سوریه امنیت ملی ترکیه را تهدید کند، وارد عمل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، گمانه‌زنی‌ها در رسانه‌های ترکیه حاکی از این است که ارتش آماده مداخله نظامی در سوریه است.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفت: کاملا درست است که ما تدابیر احتیاطی را در مرزهایمان افزایش داده‌ایم. اگر تحت هر شرایطی شرایط آن سوی مرزها امنیت ترکیه را تهدید کند، دستور حمله به آنها داده شده است.

با این حال وی احتمال مداخله قریب الوقوع در سوریه را رد کرد و گفت: هیچ کس نباید انتظار داشته باشد که ترکیه فردا و یا در آینده نزدیک وارد سوریه شود. اشتباه است که انتظار داشته باشیم ترکیه چنین مداخله یکجانبه‌ای را آن هم بدون هیچگونه تهدیدی انجام دهد.

در همین حال یک مقام ارشد ترکیه گفت که درگیری‌ها میان نیروهای دولتی سوریه و شورشیان در حلب تهدیدی برای ترکیه محسوب می‌شود چرا که از آنجا به مرز راه وجود دارد. منابع امنیتی گفته‌اند که ترکیه با ارسال تجهیزات و نیرو از جمله نیروهای ویژه به مرز با سوریه، مرزهای خود را تقویت کرده است.

نخست وزیر ترکیه در مصاحبه خود با شبکه خصوصی "کانال 7" ترکیه گفت: در شرایط کنونی مداخله یک جانبه بعید است. ما هیچ گاه وارد چنین مسیری نمی‌شویم. مردم ما آسوده باشند.

انتهای پیام

کد N879233