همکاری هسته ای محرمانه عربستان با پاکستان

العالم نوشت:

 منابع خبری از افشا شدن همکاری های محرمانه چند ین ساله عربستان سعودی و پاکستان در زمینه فعالیت های هسته ای خبر می دهند.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، طبق اعلام منابع خبری فرانسوی؛ صدها مهندس عربستانی درنیروگاه تحقیقاتی کاهوتا پاکستان محرمانه آموزش می بینند، درحالی که آمریکا و غرب از این امرمطلع هستند.
پاکستان علت همکاری هسته ای خود با عربستان را نیازبه پول های شاهزادگان سعودی برای توسعه برنامه هسته ای و پرداخت حقوق کارکنان تأسیسات هسته ایش اعلام می کند.
درهمین حال محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان دردو هفته گذشته برای انعقاد قراردادهای تسلیحاتی و ایجاد نیروگاه هسته ای به روسیه و فرانسه سفر کرد.
گویا قراردادهای محمد بن سلمان با فرانسوی ها شامل ساخت چند نیروگاه هسته ای در عربستان می شود هرچند دولت و رسانه های فرانسه امیدی به تکمیل این نیروگاه ها ندارند زیرا آمریکا با آن مخالف است.
این درحالیست که از نظر غربی ها تضمینی نیز برای ماندن محمد بن سلمان در مسند وزارت دفاع پس از درگذشت پدرش سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان وجود ندارد؛ ولی قراردادش با روسیه احتمالاً برای اِعمال فشار به آمریکا امضاء شده است زیرا آمریکا هم اکنون با ایران در وین درباره برنامه هسته ای تهران مذاکره می کند .
شبکه المنار درگزارشی اعلام کرد: عربستان در حالی که برای ساخت نیروگاه های هسته ای در خاک خود علناً مذاکره می کند، در خفا نیز به اقداماتی دست زده و اطلاعات واصله از منابع خبری در پاریس حاکی از مذاکرات محرمانه چند ساله عربستان با پاکستان برای ساخت یک نیروگاه هسته ای است.
این منابع افزودند: هدف عربستان از امضای قراردادهای هسته ای با روسیه کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه هسته ای ایران است زیرا روس ها اطلاعات زیادی درباره برنامه هسته ای ایران دارند و عربستانی ها با امضای قراردادهای هسته ای می خواهند این اطلاعات را به دست بیاورند.
منابع خبری فرانسوی اعلام کردند: عربستان و اسرائیل درخصوص مساله هسته ای ایران کاملاً با یکدیگرهمکاری می کنند و از چند سال پیش آمریکا را برای حمله نظامی به ایران برای تخریب برنامه هسته ای و موشکی این کشور تحریک می کنند.

49261

کد N878969