نشست خبری ستاد بزرگداشت هفته احزاب برگزار شد

نشست خبری اعضای ستاد بزرگداشت هفته احزاب با هدف بازخوانی تفکر شهید بهشتی در مورد فعالیت حزبی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی کیاسری در این نشست خبری که شامگاه امروز (شنبه) در محل موزه شهید بهشتی برگزار شد، هدف از نامگذاری هفته احزاب در فاصله روزهای هفتم تا چهاردهم تیر را بازخوانی نگاه شهید بهشتی در مورد احزاب دانست و گفت: هنوز برخی معتقدند با وجود مسجد و بسیج نیازی به حزب نیست.

وی در ادامه افزود: درحالی که ما هم به مسجد، هم به بسیج و هم به حزب نیازمندیم. دشمن می تواند از این دیدگاه که وجود حزب با وجود مسجد و بسیج ضرورتی ندارد، سوء استفاده کند. شهید بهشتی می فرمود حزب معبد من است و باید به گونه ای عمل کنیم که حزب مشهد ما هم باشد.

این فعال سیاسی در ادامه گفت:درطول سال ما ستاد بزرگداشت هفته احزاب را فعال کرده و گزارش‌های آن را هم ارائه می‌کنیم. ما بعد حزبی شهید بهشتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و بر این بعد ایشان تاکید داریم.

کیاسری در ادامه با بیان اینکه ما در دیدار با وزیر کشور پیشنهاد نامگذاری هفته احزاب را داده‌ایم گفت: ما دنبال کسب موافقت شورای فرهنگ عمومی برای نامگذاری هفته احزاب هستیم.

به گزارش ایسنا در ادامه این نشست رئوفیان دبیرکل حزب ایران زمین با اشاره به اینکه حزب جمهوری اسلامی با هدف ترویج اسلام ناب محمدی در برابر اسلام آمریکایی شکل گرفت گفت: حزب جمهوری اسلامی یک حزب خط امامی بود و احزاب ما هم باید تماما خط امامی باشند.

وی همچنین گفت: خط امامی بودن احزاب به این معنا نیست که احزاب مواضع امام را عینا تکرار کنند بلکه باید به دنبال انتقاد هم باشند. خط امامی بودن به معنای تعطیلی انتقاد نیست. البته انتقاد باید با معیارهای خود بیان شود. امام خمینی(ره) هم معتقد بود که احزاب باید به دنبال انتقاد باشند.

رئوفیان گفت: هدف ما از بزرگداشت هفته احزاب این است که بتوانیم نقشه راه شهید بهشتی را در مورد احزاب دنبال کنیم.

در ادامه صادقی دبیرکل کانون رهروان شهدای جمهوری اسلامی با اشاره به استقبال احزاب از نامگذاری هفتم تا چهاردهم تیر به عنوان هفته احزاب گفت: ما در ستاد بزرگداشت هفته احزاب تاکنون با رییس جمهور،‌آیت الله هاشمی و حجت الاسلام سید حسن خمینی دیدار داشته ‌ایم.

وی به دیدار اعضای این حزب با آیت الله هاشمی اشاره کرد و گفت: آیت الله هاشمی به ما گفتند ما پیش از پیروزی انقلاب از امام درخواست کرده بودیم که اجازه فعالیت حزبی را به ما بدهند، اما امام در آن مقطع این اجازه را ندادند تا اینکه یک هفته پس از پیروزی انقلاب امام خمینی(ره) با تشکیل حزب جمهوری اسلامی موافقت کردند. وقتی ما دلیل مخالفت امام با تشکیل حزب پیش از پیروزی انقلاب را پرسیدیم ایشان گفت: در آن مقطع شرایط به گونه ای نبود که همه نیروهای انقلابی در یک جا جمع شوند زیرا امکان شناسایی و دستگیری آنها وجود داشت. امام حتی اجازه داد بخشی از سهم امام را برای حزب هزینه کنیم.

صادقی همچنین گفت: امیدواریم فعالیت ستاد بزرگداشت هفته احزاب روز به روز بیشتر شود. ما بنا داریم یک کنگره علمی درباره تحزب برگزار کنیم.

وی همچنین گفت: شهید مطهری می‌فرماید رخنه فرصت طلبان یکی از آفات‌ نهضت‌های اسلامی است. این عده در شرایط پیروزی نهضت، شعارهای تند مطرح کرده و رهبران اولیه نهضت را کنار می‌زنند. ما امروز شاهد همین حرکت‌های تند و افراطی هستیم. پس نخبگان مسئولیت سنگین تری دارند و باید فعالتر شوند.

به گزارش ایسنا در پایان جمشید ایرانی دبیرکل حزب فرزندان ایران نیز گفت: ما در حال پیگیری هستیم تا پس از پایان مذاکرات جلسه‌ای با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N878922