نهمین دور مذاکرات ظریف و کری

ماراتن مذاکرات هسته‌ای در گام‌های پایانی

مذاکرات هسته ای ایران, نگارش متن توافق

نهمین دور مذاکرات ظریف و کری در حالی برگزار شد که رسانه‌های غربی از اتمام بخش‌های مهمی از توافق که مورد اختلاف دو طرف بوده است خبر می‌دهند، خبری که هنوز هیچ منبع رسمی آن را تایید نکرده است.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، محمدجواد ظریف و جان کری عصر روز جمعه در نهمین دور مذاکرات‌شان که با حضور معاونان آنان، علی اکبر صالحی و ارنست مونیز و نیز هلگا اشمید برگزار شد، آخرین نتایج مذاکرات معاونان بر روی ضمیمه‌ها را بررسی کردند.

در روزهای گذشته کار کارشناسی بر روی متن ضمیمه توافق پایان یافته و کار در سطح معاونان ادامه دارد.

از صبح امروز معاونان ظریف و کری و موگرینی مذاکرات را ادامه داده‌اند و صالحی و مونیز به طور جداگانه کار را برای ساعات طولانی دنبال کردند.

هم‌چنین محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هتل کوبورگ دیدار کرد.

فضای حاکم بر مذاکرات امروز شنبه، به صحبت‌های یوکیا آمانو اختصاص داشت.

مدیرکل آژانس که روز پنج‌شنبه هفته گذشته به دعوت دریابان علی شمخانی به تهران آمده بود تا با وی و حسن روحانی، رییس جمهوری کشورمان دیدار کند پس از بازگشت از سفر یک روزه‌اش صبح امروز در جمع خبرنگاران مستقر مقابل هتل کوبورگ حاضر شد و از انتشار گزارش آژانس تا پایان سال (میلادی) درباره ابعاد نظامی احتمالی خبر داد.

خبری که به سرعت در فضای رسانه‌یی منتشر شد. سال‌هاست که موضوع ابعاد نظامی احتمالی مورد سوال و ابهام آژانس است و پایانی بر آن متصور نبود.

در حالی که ایران و 1+5 به توافق تاریخی برای حل بحران غیرضروری نزدیک می‌شوند کشورهای غربی آژانس را برای همکاری بر سر حل مسایل باقی مانده با ایران تشویق می‌کنند.

به گزارش ایسنا، ایران در سال‌های گذشته همواره برای همکاری با آژانس حسن نیت نشان داده است اما هر بار آژانس به بهانه‌ای موضوعات را پایان نداده است.

اختلاف نظر ایران و آژانس بر سر دسترسی به مراکز نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای در ماه‌های اخیر به نقطه اختلافی اساسی در مذاکرات هسته‌ای تبدیل شد موضوعی که طرف مقابل نیز با اعمال فشار بر آژانس بر آن پافشاری می‌کند.

ایران در سال‌های گذشته در راستای حل ابهامات آژانس دسترسی‌هایی را به آژانس داد اما آژانس نه تنها موضوعات را پایان نداد بلکه با اسناد و ادعاهای نامعتبر بیش‌تر بازگشت.

در سفر اخیر آمانو به تهران باز هم این ایران بوده است که پیشنهادها و راهکارهایی را برای رفع موضوعات باقی مانده به شکلی که نقطه نظرات ایران در آن رعایت شود ارایه کرده است.

بر اساس اعلام یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان موضوع ابعاد نظامی احتمالی تا قبل از اجرای توافق جامع هسته‌ای حل خواهد شد و به این مساله در توافق اشاره می‌شود.

این خبر در حال تکمیل شدن است...
کد N878891