علی اکبر ولایتی:

امیدواری به نتیجه مذاکرات بمعنای قطعیت نیست/ سوریه سقوط نخواهدکرد

سیاسی

رئیس مرکز تحقیقت استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه اگر امید نبود، جمهوری اسلامی ایران به مذاکره ادامه نمی‌داد، تصریح کرد: اما امیدواری به معنای قطعیت نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز در گفتگویی که با روزنامه کیهان داشته است، علاوه بر اشاره‌ای کوتاه به موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، به تحلیل وضعیت منطقه نیز پرداخت.

وی با بیان اینکه به توافقی که بین ایران و ۱+۵ به امضا برسد و منافع ملی ایران را تأمین کند امیدواریم، اظهار داشت: اگر امید نبود، جمهوری اسلامی ایران به مذاکره ادامه نمی‌داد، اما امیدواری به معنای قطعیت نیست؛ امیدوار هستیم که با ادامه مذاکرات و گفتگو در یک چارچوب منطقی، بتوانیم به نتایج مثبتی برسیم.

ولایتی درباره خطوط قرمز ایران در مذاکرات هسته‌ای کشورمان با ۱+۵ نیز گفت: مذاکره‌کنندگان بر اصول ترسیم شده از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی پایبند هستند و همکاران ما در تیم مذاکره‌کننده با تمام وجود تلاش می‌کنند که اهداف جمهوری اسلامی ایران را در مذاکرات پیش ببرند و البته این موضوع هم کار سختی است.

ضرورت تشکیل ائتلاف منطقه‌ای علیه جنگ سعودی در یمن

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بر ضرورت تشکیل ائتلاف منطقه‌ای برضد تجاوز نظامی عربستان به یمن تأکید و تصریح کرد: قرائن و شواهد حاکی از این است، کسانی که ائتلاف جنگ با یمن را تشکیل داده‌اند کم کم به واقعیات موجود در یمن پی برده و فهمیده‌اند که با زور و توسل به امکانات نظامی، توان مقابله با مردم یمن را نخواهند داشت.

ولایتی در خصوص سرانجام جنگ علیه یمن و ناکامی آل سعود در دستیابی به اهداف اعلامی خود از این تجاوز نظامی گفت: عربستان تصور می‌کرد که ظرف دو هفته و با فشار سنگینی که وارد و همه چیز را بمباران می‌کنند مردم یمن تسلیم می‌شوند، اما بیش از سه ماه است که مردم یمن مقاومت می‌کنند و امروزه آثار مقاومت مردم یمن بیش از پیش و به صورت جدی‌تر و چشمگیرتر از گذشته است.

وی با بیان اینکه عربستان جرأت فرستادن نیروی نظامی زمینی به داخل یمن را ندارد، افزود: عربستان تاکنون با چنین مشکل پیچیده‌ای رو‌به‌رو نبوده است؛ عربستان همیشه سعی می‌کرد خود را به عنوان یک قدرت مهم و مسلط در جهان عرب و اسلام مطرح کند، اما اکنون نشان می‌دهد که حریف مردم فقیر و تحت محاصره شدید یمن هم نیست.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر اینکه بدون تردید عربستان در این جنگ حریف مردم یمن نخواهد شد و مقاومت مردم یمن قطعا ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: لذا ائتلاف جنگ با یمن شروع به دوره‌گردی در روسیه، فرانسه، آمریکا و مناطق دیگر برای توجیه و همراه کردن آنها کرده‌ است.

ولایتی گفت: به هر کشوری که می‌روند به آنها وعده حمایت می‌دهند ولی این وعده‌ها در حوزه‌هایی که نفع مادی برای آنها ندارد؛ از حرف فراتر نمی‌رود و آنجا که باید این کشورها نیرو بفرستند و به اهداف نامشروع عربستان در یمن کمک بکنند این همراهی وجود ندارد.

وی افزود: در دو طرف این جنگ تحمیل شده غیرعادلانه یک طرف مردم مصمم قرار دارند که با اسلحه‌ای بر دوش در کوه‌های بسیار سخت و گرم و سنگلاخ‌های شمال یمن از سرزمین خود دفاع می‌کنند و بسیار جان برکف و آبدیده هستند و در طرف مقابل، بابت هر قدمی که عناصر جنگی برمی‌دارند، مقدار زیادی پول و امکانات مادی  از سعودی‌ها می‌گیرند و کسی برای دستیابی به امکانات مادی حاضر نیست جان خود را فدا کند.

حمایت بی‌دریغ ایران از مردم یمن

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل اظهار داشت: موضوع یمن مسئله تازه‌ای در حوزه روابط خارجی ایران است؛ یعنی یک جنگ همه‌جانبه از زمین، هوا و دریا علیه مردم یمن در جریان است و هیچ کشوری در جهان عرب و اسلام سراغ ندارم که به اندازه ایران بی‌دریغ از مردم یمن اعلام حمایت کرده باشد و می‌دانم که دوستان ما در وزارت خارجه واقعا با تصمیم جدی در کنار مردم یمن ایستاده‌اند؛ ولی شکل دادن یک ائتلاف علیه این جنگ در یمن زمان‌بر است.

ولایتی گفت: مسئولان رده بالای عراق مثل دکتر ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه  همراه با ایران از مردم یمن اعلام حمایت کرده‌اند؛ در لبنان آقای سیدحسن نصرالله مستمرا  از یمن اعلام حمایت نموده، بعضی کشورها مثل الجزایر به هیج‌ وجه با  خط مشی اعمال شده از جانب عربستان همراه نیستند؛ کشور عمان نیز در بین کشورهای شورای همکاری از یمن حمایت می‌کند؛ عمان تا آنجا که توانسته کمک‌های انسان‌دوستانه را با توجه به مرز زمینی خود با یمن ارسال کرده است و حداقل در نظریه، موافق این جنگ نیست.

وی در ادامه درخصوص تحول مهم در روابط سه کشور ایران، عراق و سوریه اظهار داشت: وزیر کشور سوریه به دعوت وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به تهران آمد و در تهران قرار بر این شد  که جلسه سه ‌جانبه‌ای بین وزرای سه کشور ایران، عراق و سوریه در آینده نزدیک برگزار شود. موضوع اصلی این گفتگوها که درباره تروریسم خواهد بود، به این نشست سه‌جانبه اهمیت می‌دهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اینکه ایران حامی دولت‌های مشروع و قانونی عراق و سوریه و حامی مردم این دو کشور و ستون فقرات خط مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی است و  وزرای کشور دو دولتی که در حال حاضر روزانه قربانی تروریسم هستند، با هم حول یک هدف مشترک و آن هم مقابله با تروریسم جمع شوند، در تاریخ منطقه بی‌سابقه است.

ولایتی گفت: اینکه وزرای کشور سه دولت با هم جمع شوند و بر روی یک خطر مشترک کل جهان اسلام و در یک مقیاس وسیع‌تر خطر مشترک کل جهان که خطر تروریسم ناشی از افراط‌گرایی است، با هم مشورت کنند، نشان‌دهنده یک تحول جدید و بسیار درخشان است.

وی اظهار داشت: در طرف مقابل نیز شاهد اتحاد ضد اسلامی هستیم؛ امریکا، رژیم‌صهیونیستی و کشورهای مرتجع منطقه دست به دست هم داده‌اند و از تروریسم  رسما حمایت می‌کنند؛ کلمه‌ای از این مضحک‌تر نیست که امریکا می‌گوید که ما در حال آموزش گروه‌های شورشی و  چریک‌های میانه‌رو هستیم؛ مگر ترور و آدم‌کشی میانه‌روی می‌شناسد؟

ولایتی درخصوص احتمال امضای معاهده مشترک در نشست سه‌جانبه وزرای سه کشور ایران، عراق و سوریه گفت: ممکن است هر سه کشور در مذاکرات به این نتیجه برسند که معاهده مشترکی بسته شود؛ البته اگر قرار شد این مذاکرات به معاهده‌ای منجر شود؛ در آن صورت باید سیر قانونی خود را در هر سه کشور طی کند.

سوریه سقوط نخواهد کرد

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تحلیل دو سال پیش خود مبنی بر اینکه «سوریه سقوط نخواهد کرد» تصریح کرد: اگر آن روز براساس یک احتمال گفتم، امروز با قوت بیشتری مطرح می‌کنم که دولت مرکزی سوریه با فشار تروریست‌ها و حامیان آنها و زیاده‌خواهی‌های امریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع منطقه سقوط نخواهد کرد. برای اینکه هر چه زمان گذشته، مردم سوریه اعم از سنی، شیعه، علوی، کرد، عرب و ترکمان بیشتر به اهمیت این دولت و وجودش برای حفظ سوریه و تمامیت ارضی آن و دفاع از منافع ملی کشور آگاه شده‌اند.

ولایتی گفت: اگر امروز یک نظرسنجی درباره شخص آقای بشار اسد و سیاست مقاومتی که دولت ایشان در پیش گرفته ‌است، از مردم سوریه انجام شود حتما تعداد آراء موافق بیش از دو سال پیش خواهد بود و لذا با شناختی که از دولت و ملت سوریه و حامیان آنها شامل ایران، عراق و جریان مقاومت اسلامی در لبنان و همچنین مسلمانانی که از ملل مختلف مثل افغانستان به کمک ملت سوریه و برادران سوری آمده‌اند داریم سوریه سقوط نخواهد کرد.

وی افزود: در طرف مقابل نیز مخالفان بشار اسد، مرتجعین منطقه و  جهان اسلام را که در حقیقت پیروان جاهلیت جدید هستند دور خود جمع کرده‌اند. آنچه ما در جهان عرب  تحت عنوان افراطی‌گری یا وهابی‌گری می‌بینیم احیای جاهلیت پیش از اسلام است. بعضی از فرماندهان این تروریست‌های بی‌رحم صراحتا اعلام کرده‌اند که حامی بنی امیه هستند و روش بنی‌امیه را دنبال می‌کنند. این افراد در کمال قساوت و بر خلاف روح اسلام سر می‌برند، آتش می‌زنند و  تنها شیعیان قربانیان آنها نیستند بلکه بسیاری از قربانیان آنها از برادران و خواهران اهل سنت هستند؛ این همان چیزی که رهبر معظم انقلاب با عنوان جاهلیت مدرن یاد می‌کنند.

حمایت غرب از گروه‌های تروریستی در جهان

ولایتی درمورد علت اصلی گسترش اقدامات تروریستی داعش در جهان به رغم تشکیل ائتلاف ضدداعش تحت رهبری آمریکا گفت: در درجه اول امریکا و غرب  به دنبال این هستند که به دنیا به صورت کاذب نشان دهند که ما از اقدامات ضد انسانی داعش بری هستیم و هدف دوم ائتلاف این است که اگر قرار شد کشورهایی از تروریست‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم، علنی و غیرعلنی حمایت کنند تا آنها را تحت امر خود قرار دهند پول و اسلحه به آنها بدهند امکانات لجستیکی و عبور از مرز سوریه و عراق برای آنها فراهم بکنند سرنخ آن باز در دست امریکا و عوامل آن در منطقه است.

وی افزود: هدف دیگر امریکا و انگلیس این است که با حمایت از این گروه‌های تروریستی زمانی که این تروریست‌ها برای ایجاد رعب و وحشت آدم می‌کشند، در دنیا منتشر می‌کنند و افکار عمومی جهانی را که قلبا ناراضی از این جنایت‌ها هستند به دین اسلام بدبین می‌کنند.

ولایتی گفت: خوشبختانه ماهیت این نوع ائتلاف برای مردم منطقه روشن شده است و می‌بینید که در عراق هر جا ائتلاف ضد داعش در موصل، بیجی، الانبار و تکریت وارد شده موفق نبوده است؛ بنابراین این ائتلاف به اسم ائتلاف است و کلمه ائتلاف پوششی است، بر‌ای انجام مقاصد شیطانی دیگر.