مقام سوری: خروج بلژیک از ائتلاف ضدداعش نشانه ناکامی عملیات‌ها است

در پی تعلیق فعالیت بلژیک در ائتلاف ضد داعش یک مقام ارشد سوریه گفت که اقدام بروکسل‌ جای تعجب ندارد و نشان دهنده شکاف عمیق میان اهداف نظامی اعلام شده ائتلاف و فعالیت‌های واقعی آن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اعلام خبر خروج بلژیک از ائتلاف ضد داعش پس از آن انجام شد که شش بمب‌افکن بلژیک از پایگاه‌هایشان در اردن به خانه بازگشتند. این جنگنده‌ها طی 9 ماه گذشته در آنجا مستقر بودند و در کمپین بمباران هوایی علیه داعش در عراق مشارکت می‌کردند. بروکسل گفته است که دیگر نمی‌تواند به تامین مالی عملیات‌های هوایی بپردازد.

در همین حال "علی الاحمد" دستیار وزیر اطلاع‌رسانی سوریه گفت که اقدام بروکسل جای تعجب نداشت و نشان دهنده تردید فزاینده اروپایی‌ها نسبت به اثرگذاری ائتلاف و عملیات‌های آن است. این مقام سوری با اشاره به کاهش محبوبیت دولت بلژیک به دلیل هزینه‌های سرسام آور و هنگفت در این زمینه، گفت: اقدام بلژیک نشان دهنده سرخوردگی دولت‌های اروپایی برسر اقدامات ائتلاف است.

وی افزود: از همان ابتد، این ائتلاف در رویکرد خود برای مقابله با تروریست‌ها جدی نبود. ما متوجه شده‌ایم که ائتلاف تنها علیه اهداف النصره و داعش که تهدیدی برای منافع غرب هستند، حمله می‌کند. نیروی هوایی ائتلاف به خاطر لزوم مبارزه با اهریمن نیست که با تروریسم مقابله می‌کند بلکه طرفین مشارکت‌کننده منافعی دارند. حتی غیرنظامیانی که به ارتش و نیروهای مردمی کمک می‌کنند، مکررا هدف حملات هوایی ائتلاف قرار می‌گیرند.

دستیار وزیر اطلاع رسانی سوریه با این حال از منابع محدود مالی کشورهای غربی برای حملات هوایی انتقاد کرد و گفت که می‌توان با اختصاص کمک مالی مستقیم به کشورهایی که درگیر جنگ با تروریست‌های داعش هستند از جمله عراق و سوریه بهتر و اثرگذارتر عمل کرد.

الاحمد در پایان گفت که هدف اصلی ائتلاف این است که تعادل نیروهای موجود را به نحوی حفظ کند که هیچ طرفی نتواند پیروز شود و خونریزی‌ها ادامه یابد تا آمریکا بتواند منافع خود را در منطقه اجرا کند.

انتهای پیام

کد N878430