مجلس افغانستان باز هم به نامزد تصدی وزارت دفاع رای نداد

"محمد معصوم استانکزی" که به عنوان وزیر دفاع افغانستان پشنهاد شده بود، از سوی مجلس نمایندگان این کشور رد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) استانکزی در ماه اردیبهشت، از سوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت دفاع اعلام شد.

۱۰۷ نماینده مجلس افغانستان به استانکزی رای منفی دادند و تنها ۸۴ نفر به او رای موافق دادند که به این ترتیب او نتوانست رای لازم را به دست بیاورد.

در جلسه مجلس نمایندگان، ۲۱۳ نماینده حاضر بودند و استانکزی باید ۱۰۷ رای موافق می‌آورد.

در نشست علنی امروز (شنبه) مجلس افغانستان استانکزی نخست برنامه کاری خود را به نمایندگان اعلام کرد. پس از آن مجلس برای تائید صلاحیت استانکزی رای گیری را آغاز کرد.

به گزارش بی.بی.سی وزارت دفاع و ریاست ستاد ارتش افغانستان در ۹ ماه گذشته، از آغاز ایجاد حکومت وحدت ملی در ماه سپتامبر ۲۰۱۴، توسط سرپرست‌ها اداره می‌شود.

قبل از این هم ژنرال شیرمحمد کریمی به عنوان وزیر دفاع به مجلس معرفی شده بود که نتوانست رای تایید بگیرد. به دنبال آن افضل لودین، برای این وزارت معرفی شد که او به دنبال یک سری جنجال‌ها انصراف داد.

استانکزی در اوج حملات گروه طالبان به مرکز و ولایت‌های افغانستان برای این وزارت معرفی شده بود. هفته پیش که استانکزی برای نخستین بار به پارلمان رفته بود تا توسط معاون ریاست جمهوری افغانستان معرفی شود ساختمان پارلمان افغانستان مورد حمله گروه طالبان قرار گرفت.

در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی از مخالفت میان رئیس جمهوری و رئیس اجرایی روی این دو پست وجود داشت که گفته می‌شود دلیل اصلی تاخیر در معرفی وزیر دفاع بود.

محمد معصوم استانکزی، ۵۷ ساله و از ولایت لوگر افغانستان است. استانکزی لیسانس خود را در رشته مخابرات از دانشگاه نظامی افغانستان و سند کارشناسی را از دانشگاه کمبریج گرفته است.

استانکزی از سال ۱۳۶۲ الی ۱۳۶۵ به عنوان استاد افسران افغان کار کرده و علاوه بر آن وزیر مخابرات افغانستان در دوره حکومت انتقالی بوده است.

او یکی از مسئولین اصلی برنامه خلع سلاح در افغانستان بود و در سالهای اخیر نیز به عنوان رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان کار کرده است.

استانکزی در سال ۲۰۱۱ همراه با فردی که خود را نماینده گروه طالبان معرفی کرده بود به دیدار برهان الدین ربانی رهبر حزب جمعیت و رئیس شورای صلح افغانستان رفته بود که انفجار بمب کارگذاری شده در دستار این فرد باعث مرگ ربانی شد.

انتهای پیام

کد N878306