وزیر دفاع جدید ترکیه معرفی شد

ترکیه

در پی انتخاب "عصمت ییلماز" به عنوان رئیس جدید پارلمان ترکیه، نخست‌وزیر ترکیه وزیر دفاع سابق را برای پر کردن جای خالی ییلماز معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش نگرانی‌ها در آنکارا به دلیل تحولات سوریه گفت: من نام "وجدی گونول"، وزیر دفاع سابق را برای بررسی لازم به رئیس‌جمهور ارائه کرده‌ام.

وی افزود: ما در این برهه حساس ترجیح می‌دهیم تا فردی با تجربه کافی که سابقاً با نیروهای مسلح ترکیه کار کرده است و ما به آن اعتماد داریم، روی کار بیاید.

وی تاکید کرد که با توجه به تایید رسمی اردوغان، روند روی کار وجدی گونول به سرعت پایان یابد. داوود اوغلو تاکید کرد: این سمتی است که نمی‌توان آن را با انتصاب موقت یا سرپرست اداره کرد. پس از پیشرفت‌های کردهای سوریه علیه تروریست‌های داعش، زنگ‌های هشدار برای آنکارا به صدا درآمد. طی روزهای اخیر گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال مداخله نظامی ترکیه در سوریه افزایش یافته است.

وجدی گونول سه دوره پیاپی در دولت‌های تشکیل شده از سوی حزب عدالت و توسعه که از سال 2002 آغاز شد، وزیر دفاع بوده است. گونول در انتخابات ژوئن 2015 برای عضویت در پارلمان نامزد نشد چراکه حزب عدالت و توسعه محدودیت داخلی سه دور قانونگذاری دارد.

پس از انتخابات 2011 اردوغان که نخست‌وزیر وقت بود، عصمت ییلماز را به عنوان جانشین گونول به عنوان وزیر دفاع تعیین کرد.

انتهای پیام

کد N878227