حمایت شورای حقوق بشر از مسلمانان روهینجا و قدردانی سازمان همکاری اسلامی

سازمان همکاری اسلامی ضمن تقدیر از تصویب قطعنامه‌ پیشنهادی این سازمان در حمایت از اقلیت مسلمان میانمار در شورای حقوق بشر سازمان ملل، از میانمار خواست پس از محکومیت جهانی نقض حقوق بشر علیه مسلمانان روهینجا، به توافقنامه‌های بین‌المللی پایبند باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه الفجر، سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد: قطعنامه‌ای که درشورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو تحت عنوان "وضعیت حقوق بشر اقلیت مسلمان روهینجا و دیگر اقلیت‌ها در میانمار" به اتفاق آراء به تصویب رسید نشان دهنده حمایت گسترده جامعه جهانی به ویژه کشورهای عضو شورای حقوق بشر از این قطعنامه است.

پاکستان به نمایندگی از سازمان همکاری اسلامی پیش‌نویس این قطعنامه‌ را ارائه کرد که در آن نقض گسترده و برنامه‌ریزی شده حقوق بشر و اهانت علیه اقلیت مسلمان روهینجا در استان راخین میانمار محکوم و از دولت میانمار خواسته شده است ضامن رعایت حقوق بشر در حق تمامی مردم کشور از جمله مسلمانان روهینجا باشد.

این سازمان در بیانیه روز جمعه خود ابراز امیدواری کرده که دولت میانمار تدابیر لازم برای اجرای این قطعنامه را در پیش گرفته و از رنج و سختی مسلمانان روهینجا بکاهد.

در این قطعنامه از دولت میانمار خواسته شده اقدامات لازم را برای مقابله با گسترش تبعیض و جانبداری‌ها علیه اقلیت مسلمان و دیگر اقلیت‌های مذهبی، ملی، نژادی و زبانی در تمامی نقاط کشور در پیش گرفته و با محکومیت علنی این اقدامات به دشمنی‌ها علیه اقلیت مسلمان این کشور پایان دهد.

در این قطعنامه همچنین از دولت میانمار خواسته شده ضمن همکاری با جامعه جهانی براساس قوانین بین‌المللی، بازگشت تمامی پناهندگان و آوارگان از جمله اقلیت مسلمان این کشور به خانه‌هایشان را تضمین کند. همچنین از این کشور خواسته شده در چهارچوب اقدامات قانونی و شفاف و طبق قانون تابعیت سال 1982، حقوق کامل شهروندی را در حق مسلمانان روهینجا رعایت کند.

قطعنامه مذکور که غیر الزام آور است از دولت میانمار می‌خواهد با همه طرف‌ها همکاری کامل داشته باشد و اجازه ورود کامل کمک‌های بشردوستانه به ساکنان خسارت دیده را بدهد.

همچنین دولت میانمار به اجرای توافقنامه‌های متعدد موجود در راستای امدادرسانی به تمامی مناطق آسیب دیده بدون هیچ تبعیضی حتی استان راخین که تاکنون اجرایی نشده دعوت شد.

انتهای پیام

کد N877967