انتقاد چین از استراتژی نظامی جدید آمریکا/ پکن: واشنگتن هنوز هم "تفکرات جنگ سرد" دارد

آمريكا,چین

پکن ضمن ابراز عصبانیت خود نسبت به استراتژی جدید "ملی نظامی" وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، واشنگتن بی‌جهت تهدید از سوی چین را بزرگ جلوه می‌دهد و این بیانگر این مساله است که آمریکا همچنان در "تفکرات جنگ سرد" به سر می‌برد.

پکن ضمن ابراز عصبانیت خود نسبت به استراتژی جدید "ملی نظامی" وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، واشنگتن بی‌جهت تهدید از سوی چین را بزرگ جلوه می‌دهد و این بیانگر این مساله است که آمریکا همچنان در "تفکرات جنگ سرد" به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، "هو آچونئینگ"، سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن مطرح کردن واکنش رسمی کشورش به این "استراتژی نظامی ملی" آمریکا گفت: پکن از این سند ناراضی است و با برخی از مطالب آن مخالف است. این استراتژی بی‌دلیل و غیرمنطقی تهدیدها از سوی چین را بزرگ جلوه می‌دهد.

وی افزود: ما تاکنون بارها به طور شفاف موضع‌مان را در خصوص مساله جزیره سازی‌ها و ساخت صخره‌های آبی در دریای چین جنوبی توضیح داده‌ایم. اقدامات چین قانونی، توجیه پذیر و معقولانه هستند آمریکا باید تفکرات جنگ سردش را کنار گذاشته و به اهداف استراتژیک چین بدون غرض ورزی بنگرد.

هوآ چونئینگ تاکید کرد: پکن خودش را وقف الگوی توسعه صلح آمیز و یک سیاست دفاع ملی کرده که ماهیت آن کاملا دفاعی است. رشد و توسعه ظرفیت دفاع ملی چین توجیه پذیر بوده و هیچ تهدیدی برای کشورهای دیگر محسوب نمی‌شود.

وی همچنین پیشنهاد کرد، پکن و واشنگتن به "مدل جدیدی" از روابط کشوری بر مبنای "عدم رویاوریی، عدم درگیری، احترام متقابل و همکاری برد- برد" دست یابند.

پنتاگون روز چهارشنبه "استراتژی ملی نظامی" خود را که یک سند سیاست گذاری است منتشر کرده و اهداف استراتژیک نیروهای مسلح آمریکا را مطرح کرد. دیمیتری پسکف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه روز پنج شنبه گفت، کرملین از لحن خصمانه‌ای که در این گزارش در قبال روسیه استفاده شده واقعا متاسف است.

وی افزود: این استراتژی‌ حاکی از یک رویکرد مقابله‌ای عاری از هرگونه بی‌طرفی و عدالت در رابطه با کشور ماست.

"استراتژی ملی نظامی" آمریکا در رابطه با چین هشدار داد: اقدامات چین به تنش‌های منطقه آسیا اقیانوسیه" می‌افزاید و این مساله نشان می‌دهد که پکن اقدامات تهاجمی را در خصوص ادعاهای مالکیت در دریای چین جنوبی انجام داده که به آن اجازه خواهد داد نیروهای نظامی در دو سوی خطوط آبی بین‌المللی مستقر کند.

واشنگتن در ماه‌های اخیر به شدت از پروژه‌های جزیره سازی‌های چین در دریای چین جنوبی انتقاد کرده است. این در حالی است که پکن بارها در بیانیه‌هایش اعلام کرده که حق دارد در آب‌های منطقه خودش ساخت و ساز کند.

انتهای پیام

کد N877953