هشدار روسیه نسبت به تلاش غرب برای به راه انداختن "انقلاب رنگی" در ارمنستان

روسیه در هشداری خطاب به غرب، نسبت به هرگونه تلاش برای به راه انداختن "انقلاب رنگی" در ارمنستان با سوءاستفاده از اعتراضات مردمی علیه افزایش قیمت برق در راستای اهداف سیاسی هشدار داد.

روسیه در هشداری خطاب به غرب، نسبت به هرگونه تلاش برای به راه انداختن "انقلاب رنگی" در ارمنستان با سوءاستفاده از اعتراضات مردمی علیه افزایش قیمت برق در راستای اهداف سیاسی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، گروه‌های بزرگی از جوانان معترض ارمنستان بیش از 10 روز است که در ایروان دست به برگزاری تجمعات اعتراض آمیز زده‌اند و از سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان می‌خواهند تا طرح افزایش قیمت برق مسکونی را لغو کند. روسیه از زمان سقوط دولت گرجستان در سال 2003 در جریان انقلاب گل سرخ، انقلاب نارنجی اوکراین در 2003 تا 2004 و اعتراضات مردمی کی‌یف در 2014 به شدت نگران ناآکامی ها در مرزهای خود است؛ روسیه معتقد است که در این انقلاب‌های رنگی غرب از معترضان حمایت کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست جوانان بریکس با حضور نمایندگانی از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در مسکو گفت: همه ما می‌دانیم که انقلاب‌های رنگی و اعتراض‌های "میدان" اوکراین چگونه آغاز شد.

وی افزود: اگرچه تحولات کنونی در ارمنستان کاملا ریشه اقتصادی دارد اما بسیاری تلاش می‌کنند تا احساسات ضد دولتی را تحریک کنند. به نظر می‌رسد که این روند برای برخی سودآور است و این تحولات را به مسیر سیاسی هدایت می‌کنند.

لاوروف گفت که غرب خصوصا بر نقش جوانان در شکل دهی دستور کار‌های ملی از جمله از طریق "اعتراضات صلح آمیز" توجه بسیاری می‌کند.

این اولین بار است که یک مقام ارشد روسیه می‌گوید که غرب ممکن است نقشی در اعتراضات ارمنستان داشته باشد که میزان یک پایگاه نظامی روسیه است. به گفته لاوروف تلاش آنها با هدف خارج کردن ارمنستان از مدار روسیه است.

هر روز هزاران معترض ارمنستانی در خیابان‌های مهم ایروان تجمع می‌کنند. پلیس هفته گذشته تلاش کرد تا آنها را با استفاده از آب پرفشار متفرق کند اما اعتراضات ادامه یافت و از آن زمان به بعد صلح آمیز بوده است.

انتهای پیام

کد N877890