عملیات گسترده مخالفان در حلب و مقاومت ارتش سوریه

سیاسی

گروه‌های مخالف سوری که از روز جمعه عملیات گسترده‌ای را برای کنترل بر شهر حلب آغاز کرده‌اند، مدعی هستند به پیشروی‌هایی در این جبهه دست یافته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، چندین گروه‌ شبه نظامی مخالف سوری در حلب تحت فرماندهی "ارتش آزاد" عملیات گسترده‌ای را با نام "فتح حلب" از روز جمعه برای به دست گرفتن مناطق تحت کنترل ارتش در غرب حلب آغاز کرده‌اند و تلاش دارند طبق طرحی که دستگاه‌های امنیتی و نظامی ترکیه آن را برنامه‌ریزی کرده‌اند با بیرون راندن نیروهای دولتی از شهر هم حضور نظامی خود را در شمال سوریه تقویت کنند و مانع پیشروی داعش به سمت غرب شوند.

بنا به گفته مخالفان سوری آنها توانسته‌اند مرکز تحقیقات علمی وابسته به ارتش سوریه در غرب حلب را به کنترل خود درآوردند و درگیری‌های شدید در منطقه "جمعیت الزهرا" همچنان ادامه دارد.

منابع سوری نیز اعلام کرده‌اند که جنگنده‌های ارتش این کشور در دو روز گذشته مواضع مخالفان را به شدت بمباران و تلفاتی را به مخالفان وارد کرده‌اند.

ارتش و نیروهای نظامی همپیمان دمشق در حلب که در دو سال گذشته هدف حملات شدیدی قرار گرفته‌اند، در این عملیات نیز تا کنون توانسته‌اند به خوبی در برابر مهجمان پر تعداد مقاومت کنند و مانع سقوط شهر شوند.

شهر حلب دومین شهر بزرگ سوریه به عنوان یکی از مهمترین جبهه‌های جنگ در این کشور، هدفی استراتژیک برای داعش، مخالفان سوری و ارتش سوریه محسوب می‌شود و در صورت کوتاه شدن دست ارتش از این شهر می‌توان گفت حضور نظامی دولت سوریه تنها به مناطق غربی این کشور محدود خواهد شد.

هم اکنون داعش در حومه شرقی شهر حلب حضور دارد، ارتش برخی مناطق غربی و مرکزی را تحت کنترل گرفته و شبه نظامیان مخالف که تحت رهبری ارتش آزاد هستند نیز مناطق غربی، شمال غرب و جنوب غرب شهر را در اختیار دارند. کردها نیز محله‌های کرد نشین حلب را به تصرف خود درآورده‌اند و هر یک از گروه‌ها برای کنترل کامل بر حلب تلاش می‌کند.

انتهای پیام

کد N877807